Lipnica Wielka: Będą tańczyć i śpiewać dla małej, dzielnej Amelki

Lipnica Wielka: Będą tańczyć i śpiewać dla małej, dzielnej Amelki

Amelia Szafrańska nie ma jeszcze roku, a już odwiedziła więcej lekarzy specjalistów niż niejeden dorosły. Dziewczynka urodziła się 9 maja 2019 roku i choruje na nieuleczalną chorobę zwaną artrogrypozą lub wrodzoną sztywnością stawów. Koszty leczenia i rehabilitacji, dającej Amelce w przyszłości szanse na samodzielność, są bardzo duże. Z pomocą swojej małej rodaczce postanowili ruszyć między innymi mieszkańcy Lipnicy Wielkiej w gminie Korzenna.

Choroba dziewczynki ma szereg bolesnych objawów o zróżnicowanym charakterze. Powoduje wrodzone, wielostawowe przykurcze. Przypadłość ta już zaatakowała rączki i nóżki Amelii, skutkując tak zwanymi końsko-szpotawymi stopami oraz zwichniętym biodrem.

Od 20 dnia życia dziewczynka miała na nóżkach gips, który musiała nosić przez kilka tygodni. Jest też już po zabiegu tenotomii i kapsulotomii stóp, a przyszłym roku czeka ją operacja prawego biodra.

Mimo wszystko Amelia to wesoła i aktywna dziewczynka. Od pierwszych dni życia jest stale rehabilitowana, a oko na jej rozwój ma wielu specjalistów: ortopeda, neurolog, neurologopeda, fizjoterapeuta. Wszystko po to, by mała lipniczanka miała szanse na samodzielność. Niestety, walka o sprawność dziewczynki sporo kosztuje.

– Koszty leczenia, diagnostyki i rehabilitacji są spore, dlatego prosimy o pomoc, by nasza córeczka w przyszłości była samodzielna – apelują rodzice dziewczynki, Symona i Roman Szafrańscy z Lipnicy Wielkiej.

Wesprzeć Amelkę można między innymi poprzez wpłatę za pośrednictwem strony Fundacji Dzieciom ,,Zdążyć z pomocą” – TUTAJ.

W pomoc dziewczynce postanowili się włączyć także mieszkańcy Lipnicy Wielkiej i Gminy Korzenna, organizując ,,Charytatywną niedzielę dla Amelki”. Wydarzenie odbędzie się 2 lutego o godzinie 15:00 w Muzycznym Dworze w Lipnicy Wielkiej.

W programie znalazł się koncert Zespołu Regionalnego „Lipniczanie” i „Mali Lipniczanie”, koncert dzieci ze Szkoły Podstawowej z Lipnicy Wielkiej oraz program artystyczny „Wigilia u Anny i Jakuba” w ich wykonaniu, a także występ Zespołu wokalno-instrumentalnego z Wojnarowej. Gościem specjalnym wydarzenia będzie artysta muzyki disco-polo – Kordian.

fot. archiwum rodziny Szafrańskich

Share on twitter
Share on facebook