Baterie Patriot w Polsce gotowe do działania

Baterie Patriot w Polsce gotowe do działania

Dwie amerykańskie baterie obrony powietrznej Patriot tymczasowo przerzucone do Polski są gotowe do działania – poinformował wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz.

„Ten sprzęt już jest w użyciu, jest gotowy do tego, aby strzec naszego kraju” – powiedział Skurkiewicz w piątek w Radiu Plus.

Przypomniał, że do końca bieżącego roku mają zostać dostarczone dwie baterie systemu obrony powietrznej Patriot, kupione przez Polskę w ramach pierwszego z dwóch zakładanych etapów programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. „Oczywiście kolejny etap będzie realizowany” – zadeklarował.

Obok systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej jako najpilniejsze zadania modernizacyjne wiceszef MON wskazał zakupy uzbrojonych dronów. „Konflikt na Ukrainie zarysował obszary – to nauczka dla państw flankowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym Polski – w które trzeba szczególnie inwestować” – powiedział. Zaliczył do nich bezzałogowe statki powietrzne mogące przenosić uzbrojenie. Przypomniał, że w ubiegłym roku Polska kupiła turecki system Bayraktar TB2.

Przed dwoma dniami amerykańskie wojska w Europie tymczasowo przerzuciły z Niemiec do Polski dwie baterie zestawu Patriot, by „przeciwdziałać potencjalnym zagrożeniom” dla terytorium sojuszników w związku z wojną Rosji przeciw Ukrainie. Siły zbrojne USA podkreśliły, że dyslokacja ma „defensywny i zapobiegawczy wobec wszelkich potencjalnych zagrożeń dla sił USA i sojuszników oraz ich terytorium” i „w żaden sposób nie będzie wspierała żadnych działań ofensywnych”.

Używany przez amerykańskie Wojska Lądowe system Patriot został wybrany przez Polskę w kwietniu 2015 r. W 2018 r. podpisano kontrakt na dostawę dwóch baterii (16 wyrzutni) zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot. Wartość kontraktu zawartego w ramach pierwszej z dwóch zakładanych faz programu Wisła wyniosła 4,75 mld dolarów.

(PAP)

Czytaj też:

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem niedługo nie będzie już Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej

 

 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Ewa Novel tuż przed finałem Szansy na sukces

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.