Barwne światy Marty Kołodziej w Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju

Barwne światy Marty Kołodziej w Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju

Restauracja Marysieńka w Starym Sączu, krynicka willa Romanówka, wizerunek sądeckiej artystki Marii Wnękowej oraz urocze alpejskie pejzaże i miasteczka – m.in. takie motywy na niezwykle barwnych obrazach utrwaliła artystka rodem z Nowego Sącza Marta Kołodziej. 18 marca w Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju odbył się wernisaż wystawy jej malarstwa pt. „Moje światy”.  

Marta Kołodziej wychowała się w Nowym Sączu, jednak dużą część życia spędziła we Francji. Obecnie mieszka i tworzy w szwajcarskim miasteczku Meiringen, gdzie w opuszczonym hotelu urządziła galerię sztuki. Wystawa „Moje światy” to jej pierwsza, profesjonalna wystawa prac na Sądecczyźnie.

Malarka większość swojego życia spędziła we Francji i to właśnie tam w pełni rozwinął się jej talent artystyczny. Wraz z mężem są autorami największego w Polsce w jednego z największych w Europie festiwali artystycznych pt. „Art Naif Festival”. To impreza, która od kilku lat odbywa się w Centrum Sztuki Szyb Wilson w Katowicach, gdzie kilkuset twórców art brut  spotyka się prezentując swoje prace  – mówił etnograf Zbigniew Wolanin, kurator wystawy, kustosz Muzeum Nikifora.

– Tytuł wystawy „Moje światy” podpowiada nam, co na obrazach widzimy. Są to zarówno światy realne, rzeczywiste przeżycia malarki, architektura sądecka i alpejska, jak również światy wymarzone, mitologiczne, bajkowe. Artystka często używa symboli z różnych kultur a więc żeby odczytać treści ukryte na jej obrazach, nie raz trzeba znać mitologię i wiedzę tajemną różnych kultur.

Obrazy prezentowane na wystawie powstały w ciągu kilku ostatnich lat. – Po raz pierwszy wszystkie moje obrazy przyjechały do Polski i pokazane są w całości retrospektywnej. To specjalnie wybrane prace i myślę, że zostaną w Polsce na zawsze. Przedstawiają trzy światy: świat polski, świat kultury normandzkiej i świat miasta szwajcarskiego miasta Meiringen – mówiła malarka Marta Kołodziej, ubrana zresztą w tradycyjny strój mieszkańców miasteczka. – Ten strój jest dla mnie myślą przewodnią i towarzyszy mi w ostatnich pracach. Wystawą „Moje światy” zamykam drzwi naiwne, takie, w których nie czułam się jeszcze tak naprawdę jeszcze jako artystka. Teraz powstaje kolekcja nowych prac tego formatu. To będzie taka nowa nuta w moim świecie artystycznym. Ta wystawa jest bardziej pamiętnikiem przedstawiającym osoby, które poznałam, które zaakcentowały moje emocje artystyczne – wyjaśniała artystka.

– Teraz chcę skłonić się ku szamanizmowi i tworzeniu w wyciszeniu – dodała. Wystawę „Moje światy” zadedykowała swoim rodzicom. Tato Marty, Stefan Kołodziej oraz inni bliscy Marty uczestniczyli w wernisażu. Obecni byli także członkowie krynickiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych a także artyści ze Słowacji.

Marta Kołodziej podkreśliła także swój podziw dla postaci Nikifora oraz świata artystycznego Krynicy. – Zawsze jak przyjeżdżałam do Krynicy, spoglądałam na Romanówkę i podniecała mnie świadomość, że może kiedyś i ja będę tu wystawiać. Cieszę się bardzo, że to kiedyś trafiło mi się za mojego życia. Stąd obraz związany z Krynicą i Nikiforem. Jest on niedokończony i bardzo chciałabym go dokończyć go właśnie tutaj, w tym muzeum.

Wydarzeniu towarzyszył koncert skrzypaczki Dominiki Skowrońskiej z Bielska-Białej, przyjaciółki malarki. Wystawę „Moje światy” można oglądać w Muzeum Nikifora w godzinach otwarcia ekspozycji do 19 czerwca 2022 roku.

 

Agnieszka Małecka/Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Fot. Piotr Droździk 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Ewa Novel tuż przed finałem Szansy na sukces

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.