Barnowiec: miejsce, w którym biło serce wioski strawił ogień. Ludzie chcą je odbudować

Barnowiec: miejsce, w którym biło serce wioski strawił ogień. Ludzie chcą je odbudować

Barnowiec to niewielka miejscowość w gminie Łabowa. Mały drewniany budynek, w którym niegdyś mieściła się szkoła, był prawdziwym sercem wioski. To tam działało Koło Gospodyń Wiejskich, tam odbywały się różnego rodzaju wydarzenia i spotkania mieszkańców. Wnętrze niedawno zostało gruntownie wyremontowane i wyposażone w nowy sprzęt kuchenny. Niestety przytulnego miejsca dziś już nie ma. 26 stycznia ogień strawił budynek. To co zostało, trzeba było wyburzyć. Jednak mieszkańcy się nie poddają i chcą odbudować swoją wiejską świetlicę.

O pożarze w Barnowcu pisaliśmy TUTAJ. Jak informowaliśmy, w niedzielę tuż po godzinie 6:00 do akcji gaśniczej wezwano strażaków z JRG w Krynicy-Zdroju, OSP Łabowa oraz OSP Nawojowa.

Kiedy służby dotarły na miejsce, budynek był już w całości objęty pożarem. Po trzech godzinach udało się ugasić ogień. W pracy strażakom pomagała również koparka.

– Obecni na miejscu akcji byli również wójt Łabowej, pani Marta Słaby wraz z zastępcą Sławomirem Rybarskim, pracownicy zarządzania kryzysowego, komendant gminny OSP Wojciech Mąka oraz radny Barnowca Robert Kłębczyk – informują druhowie z OSP Łabowa. Nie zabrakło również policjantów i elektryków.

Niestety, to co zostało z wiejskiej świetlicy, groziło zawaleniem, więc pozostałości trzeba było całkowicie rozebrać. Niedawno wyremontowany przez gminę budynek zamienił się w pogorzelisko, choć zaledwie dzień wcześniej mieszkańcy Barnowca uczestniczyli w zorganizowanym tam przez Koło Gospodyń Wielkich spotkaniu opłatkowym. Nie udało się uratować także nowego wyposażenia kuchennego.

Jeden z mieszkańców skontaktował się z redakcją Dobrego Tygodnika Sądeckiego, aby poinformować o internetowej zbiórce założonej przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Jak przyznaje, zniszczenie świetlicy to ogromna strata dla okolicy i mieszkańcy postanowili odbudować swoje miejsce spotkań.

,,Dla Was to może być niewiele, a dla nas bardzo dużo. Będziemy bardzo wdzięczni za każdą wpłaconą kwotę i za okazaną pomoc bardzo DZIĘKUJEMY !!!!” – czytamy na stronie zbiórki.

Jak podkreślają przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich, każdy grosz się liczy. Nawet niewielka pomoc przyczyni się do obudowy miejsca, w którym toczyło się życie wiejskiej i gminnej społeczności.

Wspomóc mieszkańców Barnowca w ich przedsięwzięciu można TUTAJ. Na stronie zbiórki widać także, jak rośnie zbierana kwota.

Poniżej zdjęcia płonącego budynku, a także jego wnętrza podczas zorganizowanego dzień przed pożarem spotkania opłatkowego.

fot. OSP Łabowa / UG Łabowa

Share on twitter
Share on facebook