Barcice: przy ścieżce rowerowej stanął niecodzienny znak ostrzegawczy…

W sobotnią noc 30 maja oko kamery zarejestrowało niedźwiedzia w Leśnictwie Rzyczanów (gmina Piwniczna). We wtorek, 2 czerwca niedźwiedzica z małym niedźwiedziątkiem widziana była w Barcicach (gmina Stary Sącz). Mieszkańcy Barcic obserwowali zwierzęta przechodzące przez Poprad w okolicy ośrodka Las Vegas.

Niedźwiedzie wędrówki przez Beskid Sądecki nie są czymś nadzwyczajnym, jednak gmina Stary Sącz zdecydowała, że trzeba ostrzec przed możliwością spotkania zwierzaka szczególnie rowerzystów korzystających ze ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż Popradu.

wsb3

Niedźwiedź brunatny z reguły oddala się wyczuwając człowieka, jednak matka z młodym w poczuciu zagrożenia może być niebezpieczna. W pobliżu miejsca, gdzie kilkakrotnie widziane były niedźwiedzie ustawiono więc znak ostrzegawczy.

Warto wiedzieć:

Niedźwiedź jest zwierzęciem płochliwym. Stara się unikać spotkania z człowiekiem. Do spotkania dochodzi często, gdy zwabimy go zapachem jedzenia, dlatego ważne, aby szczelnie pakować posiłki jakie zabieramy ze sobą. Nie należy również pozostawiać po sobie na szlaku opakowań po jedzeniu  – nawet papierek po batoniku skusi zwierzaka, który ma doskonały węch.

Niedźwiedź doskonale biega (osiąga prędkość nawet do 60 km/h) , świetnie pływa oraz wspina się na drzewa, dlatego uciekanie przed nim w popłochu nie jest dobrym pomysłem. Zobaczywszy niedźwiedzia powinniśmy cicho i spokojnie oddalić się na bezpieczną odległość, unikając kontaktu wzrokowego ze zwierzęciem i nie wykonując gwałtownych ruchów.

 

Szczawnik; Runek: przez Beskid Sądecki wędruje niedźwiedź

MAGIK MAŁA
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]