Automatyzacja procesów magazynowych

Automatyzacja procesów magazynowych

Ze względu na szybko rozwijającą się branżę e-commerce, logistycy na całym świecie starają się jak najszybciej optymalizować swoje procesy. Kruchość łańcucha dostaw została szczególnie obnażona przez pandemię COVID-19, gdy wiele firm musiało zmierzyć się z brakami towarów lub opóźnieniami w wysyłce. Na szczęście dla przedsiębiorców, istnieją odpowiednie narzędzia, dzięki którym można znacząco podnieść jakość łańcucha dostaw.

Nieustanne perturbacje w dostawach doprowadziły do ogromnych przestojów w realizacji zamówień. Wiele firm zanotowało dużo niższe wpływy w czasie pandemii, co często oznaczało brak funduszy na kolejne inwestycje, a także konieczność wprowadzenia odpowiednich optymalizacji w krótkim czasie, aby móc odpowiedzieć na zapytania Klientów. Jednakże, liderzy łańcucha dostaw potrafili szybko i skutecznie poradzić sobie z problemami, dzięki czemu zdobyli znaczną część rynku. Jak tego dokonali?

Przede wszystkim pomogły im inwestycje w najnowsze rozwiązania technologiczne wspomagające wszystkie te obszary, które najmocniej zostały dotknięte przez wszelkiego rodzaju lockdowny i obostrzenia. Szczególnie mamy na myśli tutaj oprogramowanie wspomagające procesy magazynowe.

Najlepszym sposobem na zautomatyzowanie pracy magazynowej jest wdrożenie specjalistycznego systemu informatycznego do zarządzania magazynem, czyli systemu WMS. Za pomocą tego rozwiązania jesteśmy w stanie zoptymalizować procesy przyjęcia, wydania i składowania towaru w magazynie lub też centrum dystrybucyjnym. Głównym założeniem jest przekazanie najważniejszych funkcji zarządczych systemowi, aby pracownicy mogli skupić się na innych, bardziej manualnych zadaniach, takich jak pickowanie itd.

Dzięki zastosowaniu systemu kodów kreskowych możemy bez najmniejszych problemów prowadzić centralną bazę danych, która jest aktualizowana po zeskanowaniu odpowiedniego kodu. Jakie korzyści niesie ze sobą wdrożenie systemu WMS? Przede wszystkim wzrost efektywności operacji w magazynie nawet o 30%, szybsza obsługa zamówień, a także automatyzacja wielu procesów magazynowych.

Nie można też zapomnieć o  odpowiednim sprzęcie, który pomoże pracownikom w jeszcze szybszej realizacji postawionych przed nimi zadań. Niezbędnikiem każdego operatora magazynowego jest odpowiedni czytnik kodów kreskowych, który będzie mógł odczytywać kody wykorzystywane do oznaczania produktów lub miejsc odkładczych. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, stosowna informacja będzie natychmiast wysyłana do centralnej bazy danych, a system odnotuje wszelkie zmiany w asortymencie.

Reklama