Autobusy na gaz dla nowosądeckiego MPK

Autobusy na gaz dla nowosądeckiego MPK

Dzisiaj (5.11) w siedzibie MPK odbyło się uroczyste oddanie do użytku sześciu nowych autobusów o napędzie gazowym. Pojazdy poświęcił proboszcz kościoła kolejowego, a kluczyki kierowcom wręczył prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.

Dzisiaj zamykamy projekt o wartości 60 mln zł, z dofinansowaniem Unii Europejskiej na poziomie 40 mln zł – mówił prezes MPK Nowy Sącz Jerzy Leszczyński. – To już jest ostatni etap tego przedsięwzięcia. Bardzo się cieszę, że takie pojazdy: ekologiczne, niskoemisyjne są w naszym posiadaniu. Pragnę przypomnieć, że wcześniej zakupiliśmy 30 autobusów MAN. Teraz nadszedł czas na wdrożenie do pracy nowych pojazdów. Kluczyki odebrało sześciu kierowców, w tym jedna kobieta, a mamy ich w firmie 15.

Chcę przypomnieć, że kiedy tak niedawno podpisywaliśmy umowę na zakup tych 6 autobosów, to niezwykle ważny był aspekt ekologiczny – dodał prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. – Mamy autobusy, które są nowinką w naszym regionie, ale takie które sprawidziły się w innych miastach. Stawiamy na ekologię, czyste powietrze. Mam nadzieję, że dalej uda się nam podążać w tym kierunku. Druga sprawa to bezpieczeństwo i komfort jazdy dla pasażerów i kierowców, a te pojazdy zapewniają.

Autobusy różnią się od zasilanych na olej napędowy jedynie tym, że do ich pracy niezbędny jest gaz ziemny CMG. Mają 12 metrów długości, 31 miejsc siedzących + 59 stojących. Jest w takim autbusie wszystko co jest niezbędne dla pasażerów, również niepełnosprawnych. Jedyna różnica między autobusami zasilanymi tradycyjnie, a na gaz polega na niskiej emisji spalin. Gazowe pojazdy MPK ruszą na trasy już od najbliższego piątku.

Będą jedziły przede wszystkim w centrum miasta, czyli Aleje Batorego, Wolności, Rynek…

– Ważny jest aspekt ekonomiczny – mówi prezes MPK. – Jednak nam chodzi przede wszystkim o czyste powietrze, bo tutaj nie ma żadnych ciężkich związków występujących w silnikach diesla. Pojazd po dotarciu ma zużywać ok. 40 m sześć. gazu ziemnego na 100 km. A, że jest to paliwo tańsze, to i koszty ekspolatacyjne będą niższe. Oczywiście chcemy dalej rozwijać firmę w tym kierunku, tu już nie ma odwrotu.

Dopóki nie powstanie stała stacja tankowania, (jeszcze w listopadzie rozpocznie się jej budowa), autobusy będą zasilane ze zbiornika tymczasowego.

Warto dodać, że MPK zamierza wydbudować dworzec autobusowy przy Bulwarach Narwiku, który ma być miejscem przesiadkowym dla pasażerów.

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama