Andy Warhol – najdroższy artysta świata zza miedzy

Andy Warhol – najdroższy artysta świata zza miedzy

Najdroższym dziełem XX wieku został obraz „Shot Sage Blue Marilyn” Andy’ego Warhola. Został sprzedany 9 maja na aukcji w domu aukcyjnym Christie’s  w Nowym Jorku za 195 mln dolarów. Co dzieło ma wspólnego z Sądecczyzną? Rodzice autora pohodzili ze słowackiej miejscowości Miková oddalonej zaledwie o 120 km od Nowego Sącza czyli tuż zza miedzy.

O tej miejscowości oraz o położonym nieopodal niej w Medzilaborcach Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andiego Warhola opowiadał na łamach DTS nasz słowacki kolega Laco Ontko. Przypominamy jego tekst.

Miková – miejscowość, z której pochodził Andy Warhol

Malutkie miejscowości mają również swoją historię.  Przejeżdżając przez nie, często nawet nie wiemy, jacy znaczący ludzie tutaj mieszkali i pracowali. Czasami są to osoby znane i szanowane na skalę światową. Jednym z takich miejsc jest malutka miejscowość usytuowana na północnym-wschodzie Słowacji Miková, miejsce urodzenia rodziców znanego przedstawiciela pop-artu Andiego Warhola.

Historia
Historia wsi sięga aż 1390 r. Ciekawostką jest, że już w latach 1913 – 1950 wydobywano tutaj ropę. Z 17 odwiertów pozyskiwano ponad 226 tys. ton ropy, wysyłanej podczas II wojny światowej wyłącznie do Niemiec. Oprócz tego historia tej miejscowości to standardowe rysy małej biednej łemkowskiej osady, gdzie życie było ciężkie a warunki wymagające. Podczas wojen doświadczyli mieszkańcy grabieży i przemocy żołnierzy, głównie niemieckich podczas II wojny światowej.

Andy Warhol
Najbardziej znanym faktem, dzięki któremu miejscowość zdobyła popularność, jest to, że pochodziła z niej mama znanego artysty – Julia, która (…)

Całość przeczytasz w najnowszym wydaniu DTS. Za darmo pod linkiem: 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.