Połamane portrety… czyli: jak Andrzej Łubowski rozpoczął Mały Festiwal w Małej Galerii

Andrzej Łubowski – artysta malarz, profesor sztuk plastycznych i animator życia artystycznego przyjechał do Nowego Sącza, aby zaprezentować swoją twórczość. Wystawa zainaugurowała XXV  Mały Festiwal Form Artystycznych.

– Dzisiejsza uroczystość jest świetną okazją, aby przypomnieć historię Dr. Jekyll i Mr. Hyde’a. Jest to opowieść o pewnej dwuosobowości jednego człowieka, która artystom zdarza się bardzo często. W pracowni jesteśmy inni niż w domu. I prawdą jest, że wielu artystów się tak zachowuje, ale nie każdy robi to tak, jak Pan Andrzej Łubowski. To jest odwaga, aby pokazać światu swoją drugą twarz. Każdy człowiek, kiedy spojrzy na siebie lub przeanalizujemy swoją historię życiową, to też pewnie zauważy w sobie pewną dwulicowość. W wielu przypadkach jest złą dwulicowością, ale w wielu też jest twórcza. Ta wystawa jest fantastyczną opowieścią o człowieku twórczym, którego wewnątrz rozdziera jakaś sytuacja, czego efektem jest twórczość. Dlatego też dwulicowości nie należy się bać – powiedział Andrzej Szarek otwierając wystawę.

Artysta przestawił prace pochodzące z dwóch cykli. Jeden z nich, na który składają się autoportrety ma bardzo ciekawą historię…

Pamiętam, że wiozłem na samochodzie jeden z portretów. W czasie podróży obraz spadł i potem jeszcze ktoś po nim przejechał. Obraz był złamany, ale gdy go podniosłem to spostrzegłem, że powstała bardzo ciekawa kompozycja – mówił Andrzej Łubowski

 

Druga seria pochodzi natomiast z cyklu “Przy oknie“. Wynikała z potrzeby artysty, aby tworzyć coś kameralnego i pozostającego w opozycji do wielkich łamanych obrazów pierwszego cyklu. Wystawy z którymi Pan Andrzej podróżuje po całym świecie, np. do Japonii, muszą być także możliwe do przetransportowania. Jak podkreślił, małe formaty obrazów z drugiego cyklu mieszczą się w walizce lotniczej. Obrazy przedstawiają osoby bliskie artyście: żonę, dzieci i wnuki.

Już w najbliższą sobotę 14 października, o godz. 18. Mała Galeria zaprasza na koncert pt. “Schubert” . Na fortepianie zagra Bartosz Bednarczyk, a na skrzypcach Kuba Jakowicz.

Program XXV Małego Festiwalu Form Artystycznych można znaleźć tutaj.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.