Andrzej Duda w Gorlicach: niech Pan Bóg błogosławi wolną, suwerenną i niepodległą Polskę i Słowenię! 

Prezydent Polski Andrzej Duda i Prezydent Republiki Słowenii – Borut Pahor odsłonili dzisiaj na Cmentarzu Wojennym nr 91. w Gorlicach pomnik upamiętniający żołnierzy słoweńskich poległych w latach 1914-1918. – Ci, którzy tutaj polegli, w tym nasi słoweńscy przyjaciele, przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości – podkreślał godpodarz naszego kraju. 

wsb3

Uroczystość rozpoczęła się w południe. Początkowo była planowana na wtorek, jednak przesunięto ją na środę. Przyczyną był prawdopodobnie fakt, iż dreamliner, którym prezydent Andrzej Duda miał powrócić w poniedziałek z Chicago, miał usterkę techniczną. Lot wówczas odwołano.

– Chcę z tego miejsca, z tego cmentarza, u stóp tego pomnika mocno zawołać: Cześć i chwała bohaterom tamtej wojny, żołnierzom słoweńskim i żołnierzom polskim. Chcę mocno zawołać: Niech Pan Bóg błogosławi wolną, suwerenną i niepodległą Polskę,  niech Pan Bóg błogosławi wolną, niepodległą i suwerenną Słowenię, za którą oni wszyscy polegli – mówił prezydent Andrzej Duda.

Podkreślał, że bitwa gorlicka doprowadziła do przełamania frontu, gdzie hegemonię dzierżyło cesarstwo rosyjskie.  

– To w efekcie tej bitwy, tamtego wydarzenia i wydarzeń późniejszych Polska mogła odzyskać niepodległość – zaznaczał.

Mówił także o bohaterach tamtych lat, wodzach, którzy walczyli o niepodległość i wolność swoich krajów. Wspomniał Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz słoweńskiego generała Rudolfa Maistra, którego do dzisiaj w rodzimym kraju nazywają ,,obrońcą granic Słowenii”.

– Tym pomnikiem czcimy pamięć ofiar wielkiej wojny, tak wielkiej, że żadna siła nie mogła jej zatrzymać; wojny, która przekroczyła wszelkie granice, przyniosła wiele okropieństw, burząc wszelkie normy moralne, która kazała wątpić w pojęcie człowieczeństwa; zaprowadziła młodych chłopców tak daleko od domu, jak daleko znajdują się Gorlice od Adriatyku. To były pola śmierci naszych chłopców, miejsca, ku którym kierowała się żałoba ich matek – mówił słoweński prezydent Borut Pahor.

Fot. Jarosław Rozpłochowski/ gorlice24.pl
Dziękujemy za udostępnienie zdjęć!

KOSECKI
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]