Aleksandra Świgut: Na sukces składają się tysiące porażek

Aleksandra Świgut: Na sukces składają się tysiące porażek

Rozmowa z Aleksandrą Świgut – pianistką, laureatką II nagrody w IV edycji Rankingu Genialni Lokalni Globalni

– W tegorocznym Rankingu GLG zajęła Pani drugie miejsce. Jak to Pani skomentowała – ma Pani szczęście do drugich miejsc. Czyżby trochę żal…?

– Rzeczywiście, podobnie jak w tegorocznym rankingu GLG w konkursach pianistycznych wielokrotnie zdarzyło mi się zajmować drugie miejsce. Drugie nagrody mają szczególny posmak: ocieranie się o najwyższą nagrodę daje poczucie niedosytu, niezaspokojenia ambicji, wrażenie, że wciąż nie dorasta się do własnych ideałów. To bardzo miłe zostać dostrzeżonym i docenionym – nagrody dodają pewności siebie, prestiżu i poczucia samozadowolenia. Jednak w gruncie rzeczy, jeśli wykonujesz swoją pracę z prawdziwą miłością, wtedy nie ma znaczenia, które miejsce zdobywasz.

Bardzo lubię obserwować mądrych sportowców. Świat pianistyki zahacza poniekąd o system wartości świata sportu, w tym świecie rywalizacja jest motorem rozwoju. W rywalizacji wcale nie musi chodzić o dominację nad innymi. Rywalizacja może być piękna, jeśli chodzi w niej o rozwój własnego potencjału. Jeśli wygrywasz sam ze sobą, z własną słabością, wtedy zawsze zwyciężasz. Zatem nie jest mi absolutnie żal, że zdobyłam drugą nagrodę –  wręcz przeciwnie, jestem bardzo dumna i szczęśliwa.

– Kapituła Rankingu doceniła m.in. to, że w ubiegłym roku była Pani uczestniczką XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Chyba w historii tego konkursu jedyną reprezentantką Sądecczyzny? Jak wyglądają przygotowania do tak prestiżowej imprezy?

  Całą rozmowę przeczytasz w wakacyjnym wydaniu DTS, dostępnym bezpłatnie pod linkiem:  

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.