Alarm! Brakuje rodziców zastępczych. W Nowym Sączu i w całej Polsce…

Alarm! Brakuje rodziców zastępczych. W Nowym Sączu i w całej Polsce…

Brakuje chętnych na rodziców zastępczych. W Nowym Sączu i w całej Polsce. Na ostatniej Sesji Rady Miasta Nowego Sącza radni otrzymali sprawozdanie z realizacji programu wspierania rodziny i pieczy zastępczej, z którego wynika, że rodzinną pieczę zastępczą dla 155 dzieci zapewnia w mieście 69 rodzin zastępczych oraz cztery rodzinne domy dziecka. Przewodniczący Rady Miasta Krzysztof Głuc zadał pytanie o to jak wygląda zapotrzebowanie na pieczę w zestawieniu z dostępnością tej ważnej usługi.

Codziennie otrzymujemy po 20 – 30 zapytań o wolne miejsca w pieczy. Niestety nie mamy wolnych miejsc, a im dłużej dziecko oczekuje na miejsce w pieczy, tym jest gorzej – powiedziała Renata Fecko kierowniczka działu koordynacji pomocy instytucjonalnej i pieczy zastępczej w nowosądeckim Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. – Jest problem z pozyskiwaniem nowych kandydatów. Spadek miejsc w pieczy dotyczy całej Polski. Myślę. że komisje sejmowe powinny się zastanowić co z tym problemem począć, rozważyć zmiany w obowiązującej ustawie…

Rodzina zawodowa zastępcza (RZZ) otrzymuje wynagrodzenie w minimalnej kwocie 2 tys. zł brutto (kwota gwarantowana zapisami ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej). Do tego dochodzą dodatki na utrzymanie dziecka, ewentualne zasiłki pielęgnacyjne na dziecko z niepełnosprawnością oraz 500 plus. Trzeba jednak pamiętać, że wszystko, co nie jest wynagrodzeniem to pieniądz „przypisany” do dziecka. A praca związana z jego wychowaniem to zajęcie na siedem dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. Chętnych na takie wyrzeczenie brakuje.

Jak mówi Krzysztof Głuc – odpowiedź na zadane na sesji pytanie nie była dla niego zaskoczeniem.  Zadał je, żeby zwrócić uwagę na problem z nadzieją, że zainteresują się nim parlamentarzyści.

Gdzie można szukać przyczyn patowej sytuacji?

Moim zdaniem jest ich kilka. Nie bez znaczenia jest kwestia zabezpieczenia finansowego dla osób świadczących pieczę zastępczą, ale jak wskazują wyniki badań, jest też inny, ważny kłopot, jakim są bariery biurokratyczne, które trzeba pokonać, aby podjąć obowiązków związanych z pieczą zastępczą. Myślę, że sytuacja, z którą mamy do czynienia wynika przede wszystkim z wad systemu. Zanim te wady zostaną usunięte, do czego niezbędne jest zainteresowanie parlamentarzystów, warto w trybie pilnym pomyśleć o zmianie sposobu upowszechniania wiedzy o tym, jak ważną sprawą jest piecza zastępcza. Polska zrobiła olbrzymi i bardzo ważny krok odchodząc od domów dziecka – molochów. Nowy Sącz był w tym procesie liderem. Ta ważna idea gdzieś nam się zagubiła po drodze. Warto do niej wrócić – powiedział Krzysztof Głuc w rozmowie z redakcją dts24.

Ośrodek Wsparcia i Terapii Rodzin w Nowym Sączu pełniący funkcję organizatora pieczy zastępczej, poszukuje kandydatów na rodziców zastępczych, którzy podjęliby się opieki nad dziećmi porzuconymi, osieroconymi, którzy potrzebują ciepła domu rodzinnego. Kandydatami mogą być małżonkowie jak i osoby samotne, którzy posiadają odpowiednie warunki mieszkaniowo-bytowe, zdrowotne.  Tworzenie  nowych rodzin zastępczych w Polsce, z uwagi na coraz większe ilości dzieci wymagających opieki zastępczej a w obecnej sytuacji wojny w Ukrainie- dostrzegamy  pilne potrzeby przygotowania nowych ludzi gotowych przyjąć pod swój dach kolejne dzieci.
Zainteresowane osoby prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu : 18 442 07 63  lub  18 445 80 77 lub kontakt osobisty : OŚRODEK WSPARCIA I TERAPII RODZIN W NOWYM SĄCZU, UL ŚNIADECKICH 10A, 33-330 NOWY SĄCZ

Wniosek o kwalifikację na Rodzinę Zastępczą (.pdf)

zdjęcie ilustracyjne: pixabay

Czytaj też:

Nawet 3 tys. zł miesięcznie na zatrudnienie niani. Wystartowała rekrutacja. Wsparcie również dla obywateli Ukrainy!

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.