[Aktualizacja] Wybuch gazu: dwie osoby poszkodowane, zakaz użytkowania dwóch pięter budynku

W sobotnie popołudnie (29 grudnia) około 15.30 w jednym z mieszkań na ulicy Krakowskiej w Nowym Sączu wybuchła butla z gazem. Dwie osoby zostały poszkodowane, jedna z nich trafiła do szpitala z poparzeniami, druga - w stanie przedzawałowym. 

wsb3

Na miejsce pospieszyli strażacy z JRG 1 PSP w Nowym Sączu, OSP Niskowa oraz OSP Biegonice. - Po przybyciu ustalono, że z niewyjaśnionych przyczyn w mieszkaniu na drugiej kondygnacji doszło do wybuchu gazu propan butan i pożaru w pomieszczeniu kuchni. Ogień został ugaszony przez mieszkańców budynku przed przybyciem zastępu PSP przy użyciu gaśnicy proszkowej. W mieszkaniu znajdowały się dwie butle 11 kg propan butan, które lokatorzy zakręcili i wynieśli na zewnątrz obiektu - relacjonują strażacy.

W chwili zdarzenia w budynku znajdowało się 11 osób. Mieszkańcy udzielili pomocy dwóm poszkodowanym, jednego musieli wynieść z budynku. Strażacy odłączyli prąd, zakręcili zawory gazu w całym obiekcie oraz otwarli okna. Podczas rozpoznania zauważyli naruszenie stabilności ścian nośnych i działowych na drugiej i trzeciej kondygnacji. Ratownicy natychmiast opuścili dom i na miejsce wezwano Inspektora  Nadzoru Budowlanego, który po oględzinach i wykonaniu niezbędnych czynności wydał zakaz użytkowania dwóch pięter. Na mieszkanie w budynku zezwolił jedynie lokatorom pierwszej kondygnacji.

- Na miejsce zdarzenia przybyło Pogotowie Gazowe i Pogotowie Energetyczne, które odcięło całkowicie dopływ gazu i prądu do budynku. W celu  przeprowadzenia oględzin na miejsce przybyła  Grupa Dochodzeniowo - Śledcza KM Policji w Nowym Sączu. Butle z gazem zostały zabezpieczone przez policjantów do dalszego dochodzenia - wyjaśniają strażacy.

Osoby poszkodowane zostały zabrane do nowosądeckiego szpitala przez Zespół Ratownictwa Medycznego, nie wiadomo jaki jest ich obecny stan.

Fot. PSP Nowy Sącz

 

KOMORA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.