Akcja CBŚP na ogromną skalę. Zatrzymania również w Małopolsce. Chodzi o wyłudzenia VAT

Akcja CBŚP na ogromną skalę. Zatrzymania również w Małopolsce. Chodzi o wyłudzenia VAT

Policjanci CBŚP zatrzymali kolejne 15 osób w ramach postępowania, w którym już występuje 271 podejrzanych.  Działania przeprowadzono między innymi w Małopolsce. Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie poprzez wytwarzanie dokumentacji „kosztowej”, często przy wykorzystaniu podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na tzw. „słupy”, nie odprowadzali podatku. Straty Skarbu Państwa oszacowano na kwotę co najmniej 50 mln zł.

Na ślad kolejnych osób zamieszanych w proceder wpadli, w toku śledztwa prowadzonego od 2018 roku, policjanci z CBSP w Bydgoszczy. Łącznie jest już 271 podejrzanych. Na poczet przyszłych kar i grzywien dotychczas zabezpieczono mienie ruchome i nieruchomości na łączną kwotę blisko 14 mln zł.

Sprawa dotyczy współpracujących ze sobą i działających na terenie całego kraju zorganizowanych grup przestępczych, zajmujących się wprowadzaniem do obrotu dokumentów podrobionych i poświadczających nieprawdę w zakresie zaistnienia transakcji gospodarczych. Dokumentacja ta była podstawą obniżenia podatku.

Głównym obszarem działalności grupy przestępczej była „produkcja pustych faktur” przy wykorzystaniu do tego celu podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na tzw. „słupy”, nie prowadzących faktycznie jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że w ten proceder może być zamieszanych nawet kilkaset firm.

Tym razem działania przeprowadzono w województwach: małopolskim, zachodnio-pomorskim, pomorskim, mazowieckim oraz kujawsko-pomorskim, zatrzymując 15 osób. Podczas akcji przeszukano kilkanaście obiektów, m.in. mieszkań, domów oraz biur rachunkowych. Zabezpieczono sprzęt elektroniczny, a także dokumenty, które zostaną poddane szczegółowej analizie. W działaniach uczestniczyli również funkcjonariusze Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu, którzy na bazie zebranego materiału wszczęli 26 kontroli celno-skarbowych.

Według śledczych, wśród podejrzanych są osoby pośredniczące i korzystające z nierzetelnych faktur VAT, które powodowały w ten sposób uszczuplenie należności podatkowych, a także podejrzane o pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw. 12 podejrzanym przedstawiono zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej.

Śledztwo jest prowadzone przez Zachodniopomorski Wydział Prokuratury Krajowej.Więcej o tej sprawie w komunikacie CBŚP: „W sprawie występuje 154 podejrzanych i wciąż jest rozwojowa”, „Rozbite grupy generowały milionowe straty, wśród zatrzymanych 30 osób znajduje się 3 podejrzanych o zbrodnie vatowskie” oraz „Kolejnych 21 zatrzymanych do sprawy „vatowskiej”.

zdjęcia z archiwum CBŚP

Czytaj też:

Przed nami jubileuszowa edycja AGROPROMOCJI

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.