BESKID SĄDECKI: GOPR ma swoją AKADEMIĘ. Będą wykłady i warsztaty

Fundacja Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego powołała do życia swoją Akademię i Mobilne Centrum Edukacyjne.

W ramach „Akademii GOPR” ratownicy będą pojawiać się w całej Polsce na imprezach plenerowych. Podczas pokazów prezentowanych przy schroniskach, na stokach narciarskich, w galeriach handlowych i w szkołach będą uczyć  jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.

Fundacja  GOPR powstała w ubiegłym roku. Ma za zadanie wspierać ratownictwo górskie. Akademia GOPR ma przede wszystkim przypominać turystom o zasadach bezpiecznego wędrowania górskimi szlakami.

– Pod hasłem Akademia GOPR kryje się szereg programów edukacyjnych. Będziemy między innymi uczyć jak przygotować się do wyjścia w góry. Pokażemy jakiego sprzętu należy używać podczas takiej wędrówki. Wytłumaczymy co robić, żeby nie zabłądzić.  Wskażemy też jak współpracować z nami kiedy dojdzie do wypadku w górach – tłumaczy Marcin Kądziołka, Prezes Fundacji i zarazem ratownik Krynickiej Grupy GOPR.

Samochód, którym będą poruszać się goprowcy wyposażony jest w specjalny sprzęt do nauki udzielania pierwszej pomocy

-Mamy w zestawie defibrylator szkoleniowy i fantom do przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Specjalne diody świetlne pokazują czy uciśnięcia na tym fantomie są efektywne czy niekoniecznie. To ważne w tego typu nauce. Pokażemy między innymi jak pomóc poszkodowanemu w górach, na przykład jak prawidłowo usztywnić kończynę do czasu przyjazdu profesjonalnej pomocy – dodaje Marcin Kądziołka

 Akcja rozpocznie się jeszcze w marcu. Ratownicy górscy w pierwszej kolejności pojawią się ze specjalnym programem szkoleniowym w nowosądeckich szkołach.

-Poprzez szeroko pojętą profilaktykę chcemy przeciwdziałać zagrożeniom w górach i minimalizować ryzyko wystąpienia wypadków, które mogą być bardzo groźne w skutkach. Liczymy, że dzięki temu w górach będzie zdecydowanie bezpieczniej – podsumowuje Kądziołka.

 

 

Monika Chrobak

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.