Absolwenci sądeckiego „elektryka” stworzyli aplikację, która ułatwi życie pasażerom miejskich autobusów

Absolwenci sądeckiego „elektryka” stworzyli aplikację, która ułatwi życie pasażerom miejskich autobusów

Któż z nas choć raz nie czekał na autobus, ze zniecierpliwieniem spoglądając na zegarek? Kto nie przybiegł na przystanek ,,w ostatniej chwili” tylko po to, by usłyszeć, że pojazd już odjechał? Dwoje młodych ludzi stworzyło aplikację mobilną, która z pewnością rozwiąże część takich problemów i ułatwi życie pasażerom sądeckiego MPK.

Dawid Liberda i Katarzyna Poręba to autorzy ,,CityTransit”. Są absolwentami Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu. Chodzili razem do klasy o profilu informatycznym. On – Software Engineer, student informatyki na AGH, pracował nad technicznym aspektem aplikacji. Ona – studentka informatyki na PK zajęła się designem.

– CityTransit jest pomysłem, który powstał już kilka lat temu jako projekt szkolny. Prezentowany był po raz pierwszy na zorganizowanym przez Stowarzyszenie Sądecki Elektryk konkursie Smart City w 2017 roku, a działający prototyp pojawił się w 2019 roku na X Małopolskim Konkursie Własnych Prac Technicznych w Zespole Szkół Elektrycznych Nr 2 w Krakowie oraz na VIII Pikniku Naukowym w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych nr 7 w Nowym Sączu. Aplikację stworzyliśmy opierając się na idei “od mieszkańców dla mieszkańców” – informują autorzy.

Stworzona przez Dawida i Katarzynę aplikacja pokazuje na żywo odjazdy, uwzględniając opóźnienia i rzeczywistą lokalizację autobusów, na wszystkich przystankach obsługiwanych przez nowosądeckie MPK w mieście i poza nim.

– W 2017 roku nie było jeszcze takiej aplikacji w Nowym Sączu, a tablice informacyjne wyświetlające odjazdy na żywo były tylko i wyłącznie na tych najbardziej obleganych przystankach w samym mieście – mówi Dawid Liberda.Teraz aplikacja CityTransit jest dostępna do pobrania za darmo na systemy Android, jak i również iOS ze wsparciem dla różnej wielkości smartfonów i tabletów.

– Jest darmowa i zawsze taka będzie, przynajmniej w tej podstawowej, wystarczającej do sprawdzenia odjazdów w czasie rzeczywistym formie – zdradza Dawid. – Aplikacja jest przyjazna nawet dla osób starszych, a sam design jest nowoczesny i intuicyjny. Wybór przystanku opiera się na wybraniu go spośród dostępnych na liście (można również go tam wyszukać wpisując jakiś fragment nazwy), ale można także uruchomić mapę z zaznaczonymi wszystkimi przystankami. Ponadto udostępniając aplikacji lokalizację, wyświetli ona automatycznie wszystkie przystanki w okolicy użytkownika. Eliminujemy problem, że ktoś nie zna dokładnej nazwy przystanku lub jego numeru.

Jak wyjaśnia informatyk, dane o lokalizacji autobusów pochodzą z publicznie dostępnych systemów informacyjnych MPK, ale są dodatkowo przetwarzane przez prywatny serwer twórców aplikacji.
CityTransit to narzędzie, które pomoże w planowaniu miejskich podróży. Pozwoli zaoszczędzić czas, nie tracić go poprzez zbyt wczesne wychodzenie na przystanek, gdy autobus stoi w korku.

Współpraca z MPK?
Już w 2017 roku pomysłodawcy aplikacji przedstawili jej koncepcję ówczesnemu prezesowi MPK. Współpraca jednak wtedy nie doszła do skutku – z młodymi informatykami nikt się nie skontaktował.
– Okazało się jednak, że kilka miesięcy później MPK stworzyło własną aplikację, która działa fatalnie – a może lepiej powiedzieć, że działała, bo w tym momencie już nie można nawet znaleźć tej aplikacji, ani w sklepie Play, ani w App Store na iOSie – mówi Dawid Liberda.

Choć obecnie CityTransit działa całkowicie niezależnie od Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, to twórcy aplikacji wciąż są otwarci na współpracę z miastem oraz MPK.

– W momencie gdybyśmy zaczęli współpracę z MPK będziemy w stanie zaprojektować chociażby mapę z rzeczywistą lokalizacją autobusów. Wtedy pasażerowie mogliby zobaczyć dokładnie gdzie jest autobus, na który czekają – dodaje Dawid.


Czytaj gazetę on-line…

Reklama