Od 2023 roku grupa Sądecka Duma Narodowa zajmuje się dbaniem o nagrobek powstały w setną rocznicę I wojny światowej. Ten ufundowany przez parafian pomnik znajduje się na Starym Cmentarzu w Mystkowie, gdzie przez lata podupadał. Teraz jednak kamienny nagrobek przyciąga wzrok i na nowo przypomina o o tych, którzy oddali życie za ojczyznę.
„Według pamięci p. Marii Poręba (byłej sołtysowej) grób ten jest mogiłą symboliczną, po poległym na froncie I wojny światowej, jej wujku – Janie Wójciku. Gdy wybuchła I wojna światowa 14 lipca 1914 roku, został powołany do wojska austriackiego. W miejscowości Czerniowice rozegrała się wielka bitwa. W skutek działań wojennych poległo bardzo dużo żołnierzy, między innymi poległ na polu walki również wujek p. Marii Porębowej. Został pochowany w zbiorowej mogile. Wówczas babcia pani Marii, Antonina Wójcik z pierwszego małżeństwa, a z drugiego Kachniarz, postawiła Krzyż, na symbolicznej mogile, z umieszczoną na nim miedzianą tablicą. W tej mogile została pochowana Jego siedmiomiesięczna siostrzenica. Po jakimś czasie tablicę skradziono. Ktoś anonimowy założył tablicę z prostej blachy z napisem ,„Tym, którzy zginęli za Ojczyznę”. I tak ów grób stał się symbolem wszystkich, którzy zginęli za Ojczyznę” – czytamy we fragmencie ,,Gminnych Wieści”, gdzie historię nagrobka opisała Bernarda Stolarska.
Niestety, mystkowski nagrobek przez lata podupadł. Najpierw zajmowali się nim harcerze, jednak gdy ich opieki zabrakło pomnik zaczął powoli przechodzić w zapomnienie.
Cisi bohaterowie
– Chodziliśmy tam, aby złożyć kwiaty i znicze. Te, które na nagrobku zastaliśmy pochodziły głównie ze śmietnika. Zbulwersowało nas to niemiłosiernie i wtedy właśnie przed jedną z rocznic powstania warszawskiego razem z Piotrem Majocha (Prezesem grupy – przyp. red.) postanowiliśmy założyć grupę – Sądecką Dumę Narodową, która teraz zajmuje się dbaniem o ten pomnik – zaznacza w rozmowie z dts24 Kamil Górski, Wiceprezes Zarządu Sądeckiej Dumy Narodowej.
Sądecka Duma Narodowa w swoich działaniach ściśle współpracuje zarówno z parafią w Mystkowie jak i z zarządzcą Starego Cmentarza. Ponadto, jest w trakcie zmiany dysponenta nagrobka na siebie. Wniosek został już złożony i ma zostać rozpatrzony w listopadzie tego roku.
Grupa ma plany, aby działać szeroko i zając się nie tylko tym pomnikiem, ale wieloma innymi, które w naszym regionie powoli podupadają i walczą z zapomnieniem. Od przyszłego roku Sądecka Duma Narodowa będzie również figurowała jako Stowarzyszenie, tak by móc zrzeszać grono lokalnych (i nie tylko) patriotów, którzy chcą działać na rzecz swojej małej ojczyzny. Kamil Górski podkreślił, że mile widziany jest każdy, nie ważne z jakiego regionu pochodzi.
Więcej informacji o działalności grupy oraz ich bieżące aktywności można znaleźć TUTAJ.
Czytaj też: Jeden z kandydatów na stanowisko burmistrza Nowego Jorku ma limanowskie korzenie













































































































































































































