47 samochodów dla małopolskich OSP. Auta dostali też druhowie z naszego regionu

47 samochodów dla małopolskich OSP. Auta dostali też druhowie z naszego regionu

samochody dla małopolskich OSP

Często to oni są pierwsi na miejscu wypadku, czy innego niebezpiecznego zdarzenia. Zawsze są gotowi, by bezinteresownie spieszyć z pomocą. W ich działaniach bardzo ważny jest profesjonalny sprzęt, ale i samochody, dzięki którym mogą szybko i bezpiecznie dotrzeć na miejsce. Do małopolskich jednostek OSP trafiło właśnie 47 nowych aut.

Uroczyste przekazanie samochodów miało miejsce dzisiaj w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Wzięli w nim udział między innymi marszałek Witold Kozłowski oraz wicemarszałkowie Łukasz Smółka i Józef Gawron.

– Wspieramy maksymalnie wszystkie służby ratownicze w Małopolsce, z dużym akcentem właśnie na Ochotnicze Straże Pożarne. Podczas wizyt w remizach widzimy, jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się wyposażenie w OSP. Mamy ogromną satysfakcję, że nasza praca ma sens – mówił marszałek Witold Kozłowski.

Zapewniał, że samorząd województwa zamierza nadal wspierać Ochotnicze Straże Pożarne oraz Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze.

Natomiast wicemarszałek Łukasz Smółka poinformował, że o bezpieczeństwo mieszkańców Małopolski dba 1400 jednostek OSP. Mówił o strażackiej gotowości niesienia pomocy, ale i ryzykowania przy tym zdrowia i życia. – To właśnie w małopolskich OSP jest siła. Wasza służba jest bardzo ważna dla naszego regionu – zwrócił się do druhów.

Zakup 47 samochodów w ramach programu „Bezpieczna Małopolska” kosztował przeszło 13 milionów złotych. Ponad 11 milionów pokryło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, a ponad milion – pieniądze z budżetu państwa. Pozostała kwota, czyli około 650 tysięcy złotych, była wkładem własnym partnerów projektu.

Pojazdy Renault Master mają napęd 4×2 i dopuszczalną masę całkowitą do 3,5 tony. Przystosowane są do przewozu 5 ratowników. Posiadają zbiorniki wody o pojemności min. 200 litrów, a także linie szybkiego natarcia o długości 50 metrów. W ich wyposażeniu są wysokociśnieniowe agregaty wodno-pianowe, 8-litrowe ręczne opryskiwacze, pilarki łańcuchowe do drewna, pompy elektryczne, zestawy sorpcyjne, a ponadto dwusystemowe radiotelefony przewoźne oraz noszone.

W powiecie nowosądeckim auta otrzymały: OSP Krasne Potockie (gmina Chełmiec), OSP Berest (gmina Krynica-Zdrój), OSP Mszalnica (gmina Kamionka Wielka) i OSP Wojnarowa (gmina Korzenna). Z nowych samochodów cieszyć się też będą strażacy z powiatu gorlickiego z jednostek: OSP Libusza (gmina Biecz), OSP Klęczany (gmina Gorlice) oraz OSP Pagorzyna (gmina Lipinki).

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Czytaj też: Tragedia w Nowym Sączu. 49-latek zginął w pożarze