Stary Sącz, Błonia: 4 maja to Dzień Godności

Od spotkania pod Ołtarzem Papieskim na starosądeckich Błoniach rozpoczną się 4 maja małopolskie obchody I Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Weźmie w nich udział 500 uczestników warsztatów terapii zajęciowej, zakładów aktywności zawodowej oraz różnych stowarzyszeń. – Chcemy stworzyć przestrzeń dla osób z niepełnosprawnością, przekazując im orędzie miłości, nasze zainteresowanie i radość, którą możemy także od nich czerpać – mówi ks. Dr Marcin Kokoszka, dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu będącego jednym z organizatorów imprezy. –  Pragniemy również podzielić się modelem współpracy, który mogą naśladować organizacje pracujące z osobami niepełnosprawnymi w całej Małopolsce.

Jak podkreśla Marta Mordarska, szefowa krakowskiego oddziału PFRON, inauguracja serii wydarzeń akurat w Starym Sączu nie jest przypadkowa.

–  Powiat Nowosądecki jest najbardziej aktywnym powiatem pod względem wspierania działań na rzecz niepełnosprawnych. Starosądeckie Błonia są poza tym miejscem symbolicznym. To tutaj w czerwcu 1999 r. kanonizował św. Kingę papież Jan Paweł II, któremu sprawy osób niepełnosprawnych były szczególnie bliskie – mówi.

Odzew na inicjatywę organizacji Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych ze strony powiatów małopolskich był bardzo duży – na 22 powiaty aż 20 zadeklarowało zorganizowanie podobnych spotkań. Subregion sądecki jest jednak liderem i od niego właśnie rozpocznie się seria wydarzeń w całej Małopolsce, które potrwają dwa miesiące.

Starosądeckie obchody rozpoczną się o godz. 10. mszą św. odprawioną przy Ołtarzu Papieskim i potrwają do godz.17.

W ramach imprezy odbędą się gry, zawody sportowe, zabawy aktywizacyjne, koncerty, karaoke oraz wystawa prac plastycznych uczestników warsztatów terapii zajęciowej.  Wydarzeniu towarzyszyć także będzie  konferencja i panel dyskusyjny poświęcone zagadnieniom rodziny, jako miejsca troski o osoby z niepełnosprawnością.

Jak informują organizatorzy – impreza będzie miała cykliczny charakter. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawują biskup diecezji tarnowskiej ks. Andrzej Jeż oraz prezes PFRON Robert Kwiatkowski. Natomiast współorganizatorami imprezy są starosta nowosądecki Marek Pławiak, senator Stanisław Kogut, dyrektor Oddziału PFRON w Krakowie Marta Mordarska oraz dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania ks. dr Marcin Kokoszka.

fot. JZ

 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.