38. Turystyczny Zlot im. majora Juliana Zubka „Tatara”

38. Turystyczny Zlot im. majora Juliana Zubka „Tatara”

W czwartek 21 września 2017 r., tradycyjnie na Hali Łabowskiej, odbył się 38. Zlot im. majora Juliana Zubka „Tatara” – dowódcy 9-tej Kompani 3 Batalionu 1-go Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej.

Zlot rozpoczął się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu na grobach członków Oddziału partyzanckiego „Tatara”: śp. Władysława Stendery, długoletniego prezesa O/PTTK  i pomysłodawcy zlotu, śp. Jana Mazaneca a także na grobie dowódcy Oddziału Śp. majora Juliana Zubka „Tatara” na Cmentarzu w Piwnicznej Zdroju przez Kol. Halinę Haraf – Przewodniczącą Koła Grodzkiego  PTTK w Piwnicznej Zdroju i Kol. Marka Gaworuchę.

Mimo złej pogody uczestnicy Zlotu nie zawiedli i licznie przybyli do schroniska PTTK na Hali Łabowskiej.

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością: syn Juliana Zubka „Tatara”, Krzysztof Zubek wraz z małżonką,  Jacek Mazanec – syn Jana Mazaneca pseudonim „Głaz”, Adam Ciesielczyk, syn Czesława Ciesielczyka pseudonim „Szatan”.

Gościli również: Burmistrz Miasta i Gminy Piwnicznej Zdroju Zbigniew Janeczek, Bożena Maślanka – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łomnicy Zdroju oraz młodzież  z opiekunami Magdaleną Kucabą i Małgorzatą Pierzgą, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Królowej Górnej wraz z nauczycielami, z Nowego Sącza: młodzież z Zespołu Szkół nr 1 wraz z opiekunem Władysławem Żebrakiem, Zespołu Szkół nr 5 wraz z opiekunką Magdaleną Bułat, I-go Liceum Ogólnokształcącego z opiekunami Piotrem Rychlewskim i Sebastianem Jermakowiczem, z Technikum dla Młodzieży TEB Edukacja , z Katolickiej Szkoły Podstawowej z opiekunką Karoliną Zielińską, Szkoły Podstawowej nr 3 z opiekunem Krzysztofem Małotą.

Nie zabrakło wiceprezesa Oddziału PTTK „Beskid” w Nowym Sączu Stanisława Leśnika i członków Zarządu: Doroty Pych, Magdaleny Bułat, Anny Rojek- Leśnik, Władysława Żebraka jednocześnie Przewodniczącego Komisji d/Młodzieży PTTK, Przewodniczącego Komisji Turystyki Górskiej PTTK Oddział „Beskid” – Janusza Pietrzaka, członków Zarządu Koła Grodzkiego PTTK, Komisji Krajoznawczej PTTK, Komisji Turystyki Górskiej PTTK i Komisji Turystyki  i Narciarskiej PTTK. Gościem również była   Joanna Albrzykowska-Clifford, sopranistka oraz  Bożena Danek

Po przywitaniu gości przez Komandora Zlotu, Marka Pisiewicza, przedstawiciele młodzieży i harcerze złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem partyzantów, następnie Władysław Żebrak przypomniał historię działania grup partyzantów podczas II wojny światowej, po czym nastąpiła część artystyczna w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej z Łomnicy Zdroju. Z kolei wspomnieniami o swoich ojcach podzielili się goszczący w spotkaniu synowie partyzantów, które  to wspomnienia uzupełnił Burmistrz Miasta i Gminy Piwnicznej Zdroju, Zbigniew Janeczek. Podsumowania dokonał wiceprezes Oddziału PTTK „Beskid” w Nowym Sączu  Stanisław Leśnik.

Organizację tegorocznego Zlotu wspomogli sponsorzy: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, Urząd Miasta Nowego Sącza, Bożena i Andrzej Danek – Piekarnia i Ciastkarnia „Danek” Nowy Sącz, Schroniska i Hotele PTTK „Karpaty” w Nowym Sączu, Adam Sylka – Kierownik Schroniska PTTK na Hali Łabowskiej, Leszek Zakrzewski z Polskiego Towarzystwa Historycznego i PTTK Oddział „Beskid”  w Nowym Sączu.

Tekst: Komandor Zlotu Marek Pisiewicz
Fot. PTTK.