35 mln euro na energię odnawialną w regionie

Sygnatariusze porozumienia „Kotlina Sądecka w Zdrowej Atmosferze” spotkali się w ratuszu, by omówić możliwości uzyskania dofinansowania odnawialnych źródeł energii na czele z fotowoltaiką. Nabór do projektu „Rozwój infrastrukturalny produkcji energii ze źródeł odnawialnych” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 ma się rozpocząć już za półtora miesiąca.

wsb3

Państwa obecność potwierdza zainteresowanie udziałem w tym naborze i uczestnictwem w projekcie – mówi Wojciech Piech, zastępca prezydenta. – Postanowiliśmy spotkać się dzisiaj, żeby podzielić się tą informacją i ewentualnie zastanowić nad przyszłą formułą procedowania naszych wniosków.

Projekt przewiduje dofinansowanie różnych sposobów sięgania do źródeł energii odnawialnej, w tym przede wszystkim fotowoltaiki czyli wykorzystania paneli słonecznych do produkcji energii elektrycznej. Chociaż o dofinansowanie mogą się ubiegać różne podmioty, największe zainteresowanie samorządowców budziły osoby prywatne, bo to one w największym stopniu mogłyby skorzystać ze zewnętrznego finansowania.

Ponieważ zasady oceniania projektu premiują raczej duże podmioty, padła propozycja utworzenia klastra, który posłużyłby do przygotowania jednego dużego wniosku. Inną propozycją było utworzenie porozumienia lub stowarzyszenia międzygminnego, które mogłoby się zająć odnawialnymi źródłami energii, w tym fotowoltaiką.

Wstępne deklaracje mieszkańców co do uczestnictwa w projekcie są ostrożne – w Nowym Sączu deklaracje takie złożyło 117 osób, w innych gminach liczba ta oscyluje na podobnym poziomie. Sygnatariusze porozumienia dali sobie dwa tygodnie na rozeznanie, jakie jest rzeczywiste zainteresowanie projektem wśród mieszkańców, następnie odbędzie się ponowne spotkanie, na którym podjęte zostaną konkretne decyzje.

Przypomnijmy, porozumienie „Kotlina Sądecka w Zdrowej Atmosferze” zostało podpisane 2 marca 2016 roku. Utworzyły je Nowy Sącz, Stary Sącz, Chełmiec, Nawojowa, Korzenna, Kamionka Wielka, Podegrodzie i Piwniczna-Zdrój. Jego celem jest wymiana informacji i doświadczeń w działaniach  na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia powietrza i wypracowanie najbardziej efektywnej strategii pozyskania środków na ten cel.

fot. www.pixabay.com

HUZAR
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zamiast wzruszającego wstępu

Jesteś tak dobry, jak twój ostatni mecz

10 lat temu (słownie dziesięć) 30 września ukazał się pierwszy numer „Dobrego Tygodnika Sądeckiego” (zwanego dalej DTS). Z tej okazji dokładnie 10 lat później oddajemy do rąk Czytelników nową odsłonę naszego portalu dts24.pl.

A wracając do jubileuszu, po długiej i burzliwej naradzie nie doszliśmy jednak do porozumienia – cieszyć się czy martwić z tego powodu? Cieszyć, bo to zawsze miło dojść do jakiegoś punktu. Martwić, bo choć wytrwali w marszu, to jednak jesteśmy starsi o dekadę.

Świętowanie jubileuszy pachnie naftaliną starej szafy, a już na pewno muzealną ekspozycją. A do muzeum jeszcze nam niespieszno. To już na cmentarz było zdecydowanie bliżej, wszak jakiś czas temu w konkurencyjnych mediach ukazały się dwa nasze nekrologi. I jak tu nie wierzyć w mądrości ludowe? Mówią, że umarłeś? Wróży ci to długie życie. O tych nekrologach DTS to byśmy już nawet nie pamiętali, ale Jerzy Wideł przypomniał na 27 stronie. Wiadomo, Wideł mieszka najbliżej cmentarza i pasjami czytuje nekrologi.

Zatem jubileusz bierzemy z marszu, bez ckliwych przemówień, ronienia łzy, ani też bez zbędnego zadęcia. Ot, pogrzebaliśmy trochę w starych zdjęciach, pofatygowaliśmy się sprawdzić co słychać u kilku bohaterów tekstów z tamtego 30 września i w zasadzie tyle. No dobrze, poprosiliśmy jeszcze prasoznawców i speców od mediów o krótki wykład, jak to jest z tą prasą lokalną (str. 14-15). Wychodzi na to, że ciągle nieźle. Przedwczesne również okazały się pogłoski o rychłej śmierci papieru jako nośnika różnych treści. DTS oczywiście nie upiera się, że wersja papierowa gazety jest nieśmiertelna i oddamy nie za nią życia. Wszak coraz więcej naszych czytelników wybiera niepapierową wersję gazety. Papier to jednak papier – prestiż i elegancja. A w internecie każdy stragan z jarzynami ma dzisiaj swoją stronę (z całym szacunkiem dla warzyw, powinno się je zjadać trzy razy dziennie).

Trendy są zresztą lekko odwrotne, a przecież wiadomo, że dziś wszelkie trendy wyznacza Facebook. No więc Facebook jakiś czas temu uznał, że dla swoich najlepszych klientów stworzy ekskluzywny, bezpłatny magazyn „Grow”. No, bo papier to prestiż (chyba już wspominaliśmy), a nie byle post na osi czasu. DTS identycznie – dla naszych najlepszych na świecie Czytelników tworzymy ekskluzywny, bezpłatny magazyn. Bo chcemy, żebyście poczuli się docenieni. Czy to nie jest piękne – wcale nie musicie być najlepszymi biznesowymi partnerami Marka Zuckerberga, by ktoś wyłącznie z myślą o Was tworzył ciekawe treści.

No i to by chyba było na tyle, jeśli chodzi o 10-lecie ukazania się pierwszego numeru DTS. Tyle się przez te lata wydarzyło ciekawych rzeczy (najważniejsze przypominamy na str. 16), ale przecież nie będziemy się tu wzruszać minionymi dokonaniami. Wyznajemy raczej starą piłkarską zasadę „Jesteś tak dobry, jak twój ostatni mecz”. I cóż z tego, że wygrałeś już 100 meczów. Najważniejsze jest to, czy masz plan, jak wygrać dziesięć i dwadzieścia następnych. Nasze głowy pełne są pomysłów na najbliższe tygodnie i miesiące, potrzebujemy tylko sprzyjających warunków, aby je zrealizować. No i co mamy teraz napisać, że czasy są ciężkie, a przyszłość niepewna. Tyle to wiemy, przecież wszyscy mają pod górkę. A kto akurat ma z górki, też musi uważać, żeby się za mocno nie rozpędzić, bo potem wielkość guza jaki można sobie nabić jest wprost proporcjonalna do osiągniętego rozpędu.

Cieszymy się, że możemy robić dla Was coś ciekawego i pożytecznego. Od 10 lat napędzamy się naszym wrodzonym optymizmem, na równi zresztą jak reklamami, które na naszych łamach zamieszczacie. No i tu trafiamy na błędne koło filozoficznie – nie byłoby tak wielu Reklamodawców, gdyby DTS nie miał tak wielu Czytelników. Nie byłoby tak licznych Czytelników, gdyby Reklamodawcy nie utrzymywali gazety na zadowalającym wszystkich poziomie. Prawda, jaka piękna puenta?

Oczywiście chcielibyśmy Was wszystkich uścisnąć z okazji urodzin, ale pamiętamy, że trzeba zachować dystans społeczny. Nie znaczy to wcale, że podchodzimy do tego wszystkiego z dystansem. Wręcz przeciwnie. Wzruszamy się!

Redakcja DTS

Przeczytaj jubileuszowe wydanie „Dobrego Tygodnika Sądeckiego”: