35 mln euro na energię odnawialną w regionie

35 mln euro na energię odnawialną w regionie

Sygnatariusze porozumienia „Kotlina Sądecka w Zdrowej Atmosferze” spotkali się w ratuszu, by omówić możliwości uzyskania dofinansowania odnawialnych źródeł energii na czele z fotowoltaiką. Nabór do projektu „Rozwój infrastrukturalny produkcji energii ze źródeł odnawialnych” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 ma się rozpocząć już za półtora miesiąca.

Państwa obecność potwierdza zainteresowanie udziałem w tym naborze i uczestnictwem w projekcie – mówi Wojciech Piech, zastępca prezydenta. – Postanowiliśmy spotkać się dzisiaj, żeby podzielić się tą informacją i ewentualnie zastanowić nad przyszłą formułą procedowania naszych wniosków.

Projekt przewiduje dofinansowanie różnych sposobów sięgania do źródeł energii odnawialnej, w tym przede wszystkim fotowoltaiki czyli wykorzystania paneli słonecznych do produkcji energii elektrycznej. Chociaż o dofinansowanie mogą się ubiegać różne podmioty, największe zainteresowanie samorządowców budziły osoby prywatne, bo to one w największym stopniu mogłyby skorzystać ze zewnętrznego finansowania.

Ponieważ zasady oceniania projektu premiują raczej duże podmioty, padła propozycja utworzenia klastra, który posłużyłby do przygotowania jednego dużego wniosku. Inną propozycją było utworzenie porozumienia lub stowarzyszenia międzygminnego, które mogłoby się zająć odnawialnymi źródłami energii, w tym fotowoltaiką.

Wstępne deklaracje mieszkańców co do uczestnictwa w projekcie są ostrożne – w Nowym Sączu deklaracje takie złożyło 117 osób, w innych gminach liczba ta oscyluje na podobnym poziomie. Sygnatariusze porozumienia dali sobie dwa tygodnie na rozeznanie, jakie jest rzeczywiste zainteresowanie projektem wśród mieszkańców, następnie odbędzie się ponowne spotkanie, na którym podjęte zostaną konkretne decyzje.

Przypomnijmy, porozumienie „Kotlina Sądecka w Zdrowej Atmosferze” zostało podpisane 2 marca 2016 roku. Utworzyły je Nowy Sącz, Stary Sącz, Chełmiec, Nawojowa, Korzenna, Kamionka Wielka, Podegrodzie i Piwniczna-Zdrój. Jego celem jest wymiana informacji i doświadczeń w działaniach  na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia powietrza i wypracowanie najbardziej efektywnej strategii pozyskania środków na ten cel.

fot. www.pixabay.com

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama