3 listopada Nowy Sącz będzie należeć do Długoszowej Rodziny – absolwenci I LO świętują 100-lecie niepodległości Polski i 200-lecie szkoły

Mszą świętą w kościele pw. św. Kazimierza w Nowym Sączu, rozpoczną się uroczyste obchody jubileuszu 200-lecia utworzenia w Nowym Sączu sześcioklasowego Cesarsko-Królewskiego Gimnazjum, czyli dziś popularnego I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza. Imprezę zakończy spotkanie absolwentów Długosza.

Niestety wejściówki na Bal Absolwenta, który odbędzie się w hotelu Ibis w Nowym Sączu, rozeszły się jak świeże bułeczki już kila miesięcy temu. Ale dochodzą nas słuchy, że ci, którzy przegapili termin zapisów, i tak się spotkają. Rezerwują miejsce w innych lokalach w mieście, aby wspólnie świętować 200-lecie szkoły przy Plantach. Zapowiada się, że 3 listopada Nowy Sącz będzie należeć do Długoszowej Rodziny. To będzie prawdziwe jej święto.

Obchody jubileuszu rozpoczną się w kościele św. Kazimierza, mszą świętą o godz. 10. To wyjątkowe miejsce w dziejach I Liceum Ogólnokształcącego. To tu 1 września 1918 roku uczniowie zamanifestowali swój patriotyzm. Ich zryw zapowiadał rychłe odzyskanie niepodległość. Otóż gimnazjaliści umówili, że na zakończenie mszy nie odśpiewają hymnu C.K. Autro-Węgier, co było tradycją . Kiedy organista zaczął grać, w kościele zapanowała cisza. Gdy skończył…

nagle, jakby fala wezbranej wody, co przerwała tamę, buchnęła ze wszystkich piersi potężna pieśń „Boże coś Polskę”.

Tak to wydarzenie opisał w swoich wspomnieniach jeden z absolwentów.

200-lecie szkoły jest więc również okazją do uczczenia jubileuszu 100-lecia niepodległości Polski. Absolwenci I Gimnazjum odegrali bowiem ogromną rolę w walce o wolność. Wystarczy wymienić, że wśród nich jest aż 13 generałów, w tym Bronisław Pieracki, Wieniawa Długoszowski, Józef Giza czy Józef Kustroń.

Gen. Józef Giza
Bronisław Pieracki

 

Dalsza część uroczystości przeniesie się do pobliskiego Sokoła, gdzie między innymi nastąpi otwarcie wystawy okolicznościowej oraz tablic memoratywnych.

Honorowy Patronat nad obchodami Jubileuszu 200-lecia I Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu objęli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser-Duda.

WARTO WIEDZIEĆ

Istnieje możliwość nabycia Cegiełki Jubileuszowej w kwocie 100 zł, której posiadacze otrzymają zestaw pamiątek jubileuszowych: publikację „W mieście Nowym Sączu, na Długosza, przy Plantach…”, pod redakcją Jakuba Bulzaka oraz tarczę szkolną i filiżankę. Wpłat można dokonywać w bibliotece szkolnej.

Fot. Z arch. I LO

Projekt Nasza Niepodległa realizowany jest w ramach projektu FIO Małopolska Lokalnie. Południe, dofinansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.