21 maja rozpoczyna się nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

21 maja rozpoczyna się nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

21 maja rozpocznie się nabór do nowego rodzaju służby w wojsku – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Z tej okazji, w 32 miejscowościach w całej Polsce, odbędą się pikniki wojskowe. Zgłoszenia do służby będzie można składać 21 maja w 102 lokalizacjach w całym kraju (32 pikniki wojskowe ze stoiskami rekrutacyjnymi, 70 punktów rekrutacyjnych) oraz online poprzez portal rekrutacyjny Strona główna – CWCR (wojsko-polskie.pl).

Kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego ma do wyboru trzy rodzaje służby wojskowej: zawodową, terytorialną, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową oraz dodatkowo dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę.

Ci, którzy wybiorą dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, przejdą przez dwa etapy służby. Pierwszy to 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub w centrum szkolenia. Będzie ono zakończone przysięgą. Drugi, to 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej. Nie będzie jednak obowiązku skoszarowania.

W czasie szkolenia będzie przysługiwało wynagrodzenie – pensja żołnierza zawodowego – 4560 zł oraz prawo do urlopu wypoczynkowego. Świeżo zrekrutowani mundurowi będą mieli możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia), będzie im też przysługiwało prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej.

Na czas służby armia zapewnia zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie. Czas szkolenia będzie można wliczyć do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia. Jest też dopuszczona możliwość przerwania służby w dowolnym momencie.

Wojskowe pikniki startują o godzinie 11. i potrwają do godz. 18.  Na stoiskach promocyjno-informacyjnych będzie można uzyskać informacje o dobrowolnej służbie zasadniczej: ile trwa, kto może do niej przystąpić, jakie trzeba spełnić wymogi i na czym ta służba będzie polegać. Będzie także okazja aby porozmawiać z fachowcami i  wypełnić wniosek o powołanie (dlatego warto pamiętać o zabraniu dowodu osobistego).

Aby starać się o przyjęcie do służby kandydat musi do wniosku dołączyć:

 • kopię dokumentu tożsamości;
 • kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie;
 • kopie innych dokumentów, w szczególności: certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, a także posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami.

Wzór wniosku można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej: Strona główna – CWCR (wojsko-polskie.pl)

Na piknikach można spodziewać się licznych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Będą prezentacje sprzętu wojskowego, w tym m. in. czołgów Leopard, transporterów Rosomak, moździerzy Rak i wiele, wiele innych. Czas umilą koncerty orkiestr wojskowych. Będzie można poznać wojsko i  żołnierzy na licznych stoiskach promocyjnych oraz spróbować prawdziwej wojskowej grochówki.

każdym województwie będziemy w 2 miejscowościach:

 • woj. dolnośląskie: Złotoryja – Rynek, Oleśnica – pl. Zwycięstwa
 • woj. kujawsko-pomorskie: Golub-Dobrzyń – Zamek Golubski, Kruszwica – Rynek
 • woj. lubelskie: Ryki – park miejski, ul. Warszawska 11, Kraśnik – plac przy Centrum Kultury i Promocji
 • woj. lubuskie: Kostrzyn nad Odrą – pl. Wojska Polskiego, Lubsko – ul. Słowackiego 30 (Zalew Karaś)
 • woj. łódzkie: Brzeziny – Muzeum Regionalne w Brzezinach, Wieluń – pl. Kazimierza Wielkiego
 • woj. małopolskie: Olkusz – Rynek, Skawina – Błonia Skawińskie (obok Rynku)
 • woj. mazowieckie: Kozienice – Ośrodek Rekreacji i Turystyki Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu, ul. Boh. Studzianek 30, Ostrów Mazowiecka – ul. Trębickiego 10
 • woj. opolskie: Brzeg – pl. Zamkowy, Nysa – ul. Sudecka 23
 • woj. podkarpackie: Lubaczów – Rynek, Leżajsk – ul. Mickiewicza 65
 • woj. podlaskie: Siemiatycze – stadion miejski ul. Nadrzeczna 29, Tykocin – pl. Stefana Czarneckiego
 • woj. pomorskie: Malbork – pl. Jagiellończyka, Lębork – pl. Pokoju
 • woj. śląskie: Czeladź – Park im. Tadeusza Kościuszki, Racibórz – Zamek Piastowski
 • woj. świętokrzyskie: Starachowice – Rynek, Sandomierz – Bulwar im. Marszałka Piłsudskiego
 • woj. warmińsko-mazurskie: Ełk – przy Galerii Brama Mazur, Nidzica – Jeziorko Miejskie, al Wojska Polskiego
 • woj. wielkopolskie: Środa Wielkopolska – Stary Rynek, Ostrów Wielkopolski – Piaski-Szczygliczka, ul. Plażowa
 • woj. zachodniopomorskie: Stargard – Rynek Staromiejski, Wałcz – ul. Chłodna, teren MOSiR

***

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona przełomowym dokumentem dla obronności RP i polskich sił zbrojnych – Ustawą o Obronie Ojczyzny.  Ustawa zawiera  dostosowany do współczesnych wyzwań całokształt prawa wojskowego oraz proponuje  mechanizmy finansowania jego modernizacji, jak również wskazuje model do osiągnięcia 300 tys. żołnierzy w polskich siłach zbrojnych (250 tys. w jednostkach operacyjnych oraz 50 tys. terytorialsów). Nowy rodzaj służby będzie skutecznym mechanizmem zwiększania liczebności Wojska Polskiego oraz budowania jego rezerw.

źródło: Biuro Wojewody

Czytaj też:

Alarm! Brakuje rodziców zastępczych. W Nowym Sączu i w całej Polsce…