1500 pulsoksymetrów trafi do chorych na COVID-19 z naszego regionu. Gdy we krwi będzie mało tlenu – przyjedzie pogotowie

Ministerstwo Zdrowia uruchamia program Domowej Opieki Medycznej, dzięki któremu pracownicy służby zdrowia będą monitorować stan chorych zakażonych koronawirusem. Dane dotyczące temperatury ciała, tętna oraz kluczowego parametru wskazującego na przebieg choroby – stopnia natlenienia krwi, będą trafiać do centrali systemu. Urządzenia służące do pomiaru saturacji  – pulsoksymetry – otrzyma 1500 pacjentów z naszego regionu, wskazanych przez lekarzy pierwszego kontaktu. Będą dostarczane pocztą. W przesyłce chorzy znajdą także instrukcję obsługi oraz kopertę zwrotną. Jeśli wskazania dostarczone do centrali będą niepokojące, do chorego przyjedzie karetka pogotowia i zawiezie go do szpitala. Pilotaż programu DOM przeprowadzony będzie w Małopolsce. 

Lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej po otrzymaniu informacji, że u pacjenta zdiagnozowano COVID-19 na podstawie informacji o jego stanie zdrowia zebranych podczas wywiadu, będzie kwalifikował go do objęcia programem telemonitoringu. Wówczas pacjent otrzyma dane do logowania w systemie. Informacja o tym, że dana osoba potrzebuje sprzętu do telemonitoringu będzie automatycznie przekazywana do Poczty Polskiej, aby listonosz znał adres, pod który dostarczy przesyłkę z pulsoksymetrem.

Pulsoksymetr to niewielkie, proste w obsłudze urządzenie elektroniczne. Aby dokonać pomiaru, wystarczy wsunąć je na palec.

Istotą wdrażanego systemu monitoringu chorych jest pomiar saturacji, tętna i temperatury. Wyniki – po wprowadzeniu do aplikacji na telefonie i przesłaniu do centrum monitorowania w zestawieniu z oceną ryzyka dokonaną na podstawie wywiadu medycznego lekarza POZ, pozwolą wskazać pacjentów, którzy wymagają hospitalizacji.

W przypadku obniżenia się parametrów do poziomu nie wymagającego leczenia szpitalnego możliwa będzie zdalna konsultacja lekarska. Dodatkowo uruchomiona zostanie infolinia ze wsparciem psychologicznym dla pacjentów.

Po zakończeniu pilotażu w Małopolsce monitorowanie parametrów u pacjentów z COVID-19 z grup podwyższonego ryzyka za pomocą pulsoksymetrów ma być zastosowane w całym kraju.

źródło: PAP

źródło: PAP; fot. ilustracyjne pixabay

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.