Zmarł prof. Feliks Kiryk. Polska nauka straciła wybitnego historyka

Zmarł prof. Feliks Kiryk. Polska nauka straciła wybitnego historyka

zmarł profesor Feliks Kiryk, Rocznik Sądecki

W wieku 88 lat zmarł profesor Feliks Kiryk – wybitny historyk, mediewista, wydawca źródeł. Napisał 350 prac naukowych głównie o średniowieczu w Polsce i kilkadziesiąt monografii o dziejach miast i wsi, w tym Nowego i Starego Sącza. Od 1992 roku był przewodniczącym komitetu redakcyjnego (rady naukowej) ,,Rocznika Sądeckiego”, który ukazuje się od 1939 roku.

,,Dzisiaj zmarł prof. Feliks Kiryk. Jeden z najwybitniejszy badaczy historii miast południowej Polski oraz Ukrainy. Człowiek, od którego mogłem się jeszcze wiele nauczyć, a nawet miałem zaszczyt wspólnie napisać monografię miasta Trzebinia. Dodam tylko, że pod redakcją prof. Kiryka ukazało się blisko 40 obszernych monografii miast i wsi. Polska nauka straciła wybitnego historyka -” napisał w mediach społecznościowych historyk Konrad Meus.

Feliks Kiryk urodził się 24 września 1933 w Bukowsku koło Sanoka. W 1956 roku ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Krakowie. Stopień naukowy doktora uzyskał w 1962 roku na podstawie obrony pracy ,,Jakub z Dębna na tle wewnętrznej i zagranicznej polityki Kazimierza Jagiellończyka”. Przez sześć lat (od 1993 r.) był rektorem Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Za jego kadencji uczelnia została podniesiona do rangi pierwszej w kraju Akademii Pedagogicznej. Był także przewodniczącym komitetu redakcyjnego „Rocznika Sądeckiego” oraz „Rocznika Sanockiego”, a także Wiceprezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Profesor Kiryk jest autorem około 350 prac naukowych traktujących głównie o średniowieczu w Polsce. Napisał także kilkadziesiąt książek o dziejach m.in.: Nowego i Starego Sącza, Tarnowa, Rzeszowa, Limanowej, Sandomierza, Proszowic, Brzeska, Mielca, Sanoka, Tarnobrzega, Przemyśla, Dębicy, Kłobucka, Trzebini, Rymanowa, Łącka, Akademii Krakowskiej. Jest współautorem ,,Encyklopedii Krakowa” i ,,Słownika biograficznego historii Polski”. Był m.in.  redaktorem 3-tomowej monografii ,,Dzieje Miasta Nowego Sącza”, dziejów Krynicy, historii Starego Sącza, dziejów Podegrodzia i gminy Podegrodzie. Profesor zainicjował, a potem redagował  serię ,,Dzieje Narodu i Państwa Polskiego”.

W 2002 roku profesor Kiryk został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej. Wcześniej, w 1976 roku, wyróżniono go Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Otrzymał również odznakę ,,Zasłużony dla Sanoka” oraz Tarczę Herbową Miasta Nowego Sącza. Wyróżniono go także Honorowym Obywatelstwem Królewskiego Wolnego Miasta Sanoka, Honorowym obywatelstwem Bukowska, Honorowym obywatelstwem Sandomierza oraz Medalem Przyjaciela miasta Mielca. Ponadto nadano mu tytuł profesora honorowego Uniwersytetu w Kamieńcu Podolskim, tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz tytuł doktora honoris causa Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki. Profesor mieszkał w Rudawie.

,,Zmarł prof. Feliks Kiryk. Dla Nowego Sącza, tak jak wielu innych miast, to olbrzymia strata… Odszedł wielki naukowiec, nauczyciel kilku pokoleń historyków, do których mogę się zaliczyć. Niech odpoczywa w pokoju” – napisał na portalu społecznościowym historyk Łukasz Połomski.

Źródło: Encyklopedia Sądecka Jerzego Leśniaka/
Wikipedia
Fot. arch. dts24.pl/ Tatiana Biela  
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.