Dzisiaj rano zmarł Henryk Szewczyk, sądecki dziennikarz, związany min. z „Czasem Krakowskim”, „Gazetą Krakowską” oraz „Sądeczaninem”. Odszedł niespodziewanie, w trakcie rekonwalescencji po operacji kręgosłupa. Miał 57 lat.

Henryk Szewczyk urodził się 21 lipca 1960 roku w Nowym Sączu. Sączu. Był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego – kierunek nauki polityczne. Ukończył studia w 1985 roku.

W latach 1981 – 1989 aktywnie angażował się w inicjatywy opozycji antypeerelowskiej, działał w podziemnych strukturach „Solidarności”, organizował kolportaż podziemnych wydawnictw, uczestniczył w strajkach studenckich, demonstracjach ulicznych, akcjach ulotkowych.  Był aresztowany i wielokrotnie przesłuchiwany przez Służbę Bezpieczeństwa. Działalność w „Solidarności” kontynuował po 1989 roku, był także związany z Porozumiem Centrum (PC) oraz Ruchem Odbudowy Polski (ROP).

W latach 1985-1989 pracował jako instruktor w Oddziale Wojewódzkim Stowarzyszenia Pax w Nowym Sączu, a następnie jako nauczyciel historii w Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu.

Od 1990 do 1996 roku związany był z  nowosądecką redakcją „Czasu Krakowskiego”, a następnie z „Gazetą Krakowską (1997 – 2007). Później z miesięcznikiem „Sądeczanin”, którego był redaktorem naczelnym.

Był współautorem publikacji Bóg, Honor, Ojczyzna. Sądeccy Żołnierze i Generałowie w Służbie Niepodległej Rzeczpospolitej (2008).

Odznaczony Medalem Niezłomnych w Słowie (2011)

fot. Piotr Droździk

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.