Żerują na strachu ludzi. Oferują herbaty i amulety chroniące przed koronawirusem

Odkąd w Polsce potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem, policjanci zaczęli dostawać sygnały o oszustach, którzy żerując na ludzkim strachu, proponują ,,uzdrowicielskie" środki, a nawet metody leczenia. 

Renault2

W Internecie pojawiły się oferty sprzedaży m.in. amuletów, cudownych herbatek, które mają ustrzec przed wirusem, a w przypadku zachorowania - wyleczyć.

- Problem dotyczy nie tylko nieuczciwych sprzedawców, ale i podszywania się pod Służby Sanitarne i Ministerstwo Zdrowia oraz inne instytucje i organizacje, które walczą z rozprzestrzenianiem się i szerzeniem koronawirusa. Odnotowano przypadki nieuczciwych ofert i rozpowszechniania nieprawdziwych informacji dotyczących właśnie ewentualnych metod leczenia tego wirusa - przekazuje asp. Iwona Grzebyk-Dulak z KMP w Nowym Sączu.

Oszuści proponują cudowne metody leczenia za pośrednictwem Internetu, ale nie tylko. Podszywają się również pod organizacje, czy instytucje zajmujące się walką z koronawirusem. Mogą również zapukać do drzwi naszych domów i składać oferty gwarantujące skuteczną ochronę przed epidemią.

- Policjanci przestrzegają przed tego typu oszustami. Nie dajmy się zwieść, nie kupujmy cudownych środków mających nas rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa, czy nagle uzdrowić. Nie wpuszczajmy też takich osób do swoich domów i o każdym tego typu przypadku informujmy Policję - apeluje asp. Iwona Grzebyk-Dulak.

Do domów zapukają policjanci 

Przypominamy, iż resort zdrowia wdrożył ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Policjanci będą przynajmniej raz na dobę sprawdzać, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy.

- Zebrane informacje będą przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów. Sprawdzenie ma się odbywać głównie telefonicznie. Kontakt z policjantami ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno funkcjonariuszom jak i osobom objętym kwarantanną. Czynności wykonywać będą tylko i wyłącznie funkcjonariusze umundurowani - wyjaśnia funkcjonariuszka nowosądeckiej policji.

Poniżej strony, na których należy szukać aktualnych informacji nt. koronawirusa.
·         MINISTERSTWA ZDROWIA ►
·         GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO ►
·         PAŃSTWOWEGO INSTYTUTU ZDROWIA PUBLICZNEGO PZH ►
·         ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA ►
·         NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA ►
Infolinia NFZ dotycząca koronowirusa: 800 190 590.
Źródło: www.policja.pl/KGP
NOWAK-MOSTYMAJ

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.