Wyniki wyborów przyniosły zmiany w radzie powiatu i sejmiku województwa. Stanisław Pasoń największym wygranym?

Wybory parlamentarne już za nami. Ich wyniki rodzą zmiany, zarówno w radzie powiatu nowosądeckiego, jak i w sejmiku małopolskim. Wydaje się, że największym wygranym w tej materii jest Stanisław Pasoń, któremu w ubiegłym roku w wyborach samorządowych nie udało się zdobyć mandatu radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego.

wsb3

Wówczas jedyny mandat z naszego okręgu z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego zdobyła Urszula Nowogórska. Z wynikiem 11 885 wyprzedziła Stanisława Pasonia o 764 głosy. Teraz zdobyła mandat poselski, a to oznacza, iż musi zrzec się mandatu radnej sejmiku. Zgodnie z prawem, na jej miejsce ,,wskoczy" ówczesny kandydat, który miał najwyższy wynik na liście Polskiego Stronnictwa Ludowego z osób, którym nie udało się zdobyć mandatu. Zatem w sejmiku województwa będzie nas reprezentował właśnie Stanisław Pasoń. Oczywiście o ile przyjmie mandat.

Patryk Wicher - obecny radny sejmiku małopolskiego został posłem, a to oznacza, iż również musi złożyć mandat radnego. W kolejce po ,,odziedziczenie" jego mandatu jest Witold Kozłowski, który zdobył 8 554 głosów i nie udało mu się wówczas otrzymać mandatu. Teraz pełni funkcję marszałka województwa.

To nie jedyne zmiany, jakie przyniosły tegoroczne wybory parlamentarne. Wiktor Durlak, który w okręgu nowosądecko-gorlickim zdobył mandat senatora, musi zrzec się mandatu radnego powiatowego. Otrzyma go osoba, która uzyskała najwyższy wynik na liście ,,Prawa i Sprawiedliwości", a której nie udało się dostać do rady. Tą osobą jest Anna Radzik z Binczarowej, która w ubiegłorocznych wyborach zdobyła 1386 głosów i wówczas otarła się o mandat. Minął rok i mandat wędruje w jej ręce.

Można zatem śmiało stwierdzić, iż najwięksi przegrani zeszłorocznych wyborów samorządowych są największymi wygranymi tegorocznych wyborów parlamentarnych.

Nasi reprezentanci w Sejmie i Senacie. Znamy listę wygranych!

Fot. arch, Stanisława Pasonia

NISSANLAT

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.