Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej

Mając na uwadze rosnące koszty energii, poprawę naszego komfortu i jakości powietrza, coraz częściej decydujemy się na kompleksową termomodernizację domu. Tym bardziej, że na ten cel można pozyskać dofinansowanie, np. z programu „Czyste Powietrze”. Ważnym elementem inwestycji jest wymiana okien, drzwi czy bramy garażowej. Jak wskazują dane, w ramach „Czystego Powietrza” dotychczas pozytywnie rozpatrzono 53 497 wniosków na wymianę tych wyrobów, a suma powierzchni stolarki okiennej wnioskowanej do wymiany wyniosła 1 395 794 m2, zaś stolarki drzwiowej 427 744 m2. O tym, jakie korzyści płyną z wykorzystania tego typu energooszczędnych rozwiązań, rozmawiamy z Marcinem Strzelcem, członkiem Zarządu Związku Polskie Okna i Drzwi (POiD), organizatora ogólnopolskiej kampanii społecznej „WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ”.

Czym powinni kierować się inwestorzy przy wyborze okien, drzwi i bramy garażowej do swojego domu?

Oprócz estetyki i funkcjonalności, liczą się parametry termoizolacyjności stolarki otworowej. To one mają wpływ na energooszczędność wyrobu i ograniczenie strat ciepła w budynku. Z tego powodu na znaczeniu zyskuje współczynnik przenikania ciepła U. Jego wagę podkreśla m.in. program „Czyste Powietrze” i obowiązujące od początku 2021 roku, nowe warunki techniczne. Jeśli spełnimy określone wytyczne w tym zakresie przy wymianie stolarki, możemy otrzymać dofinansowanie. Kupowane produkty można też doposażyć w akcesoria dodatkowe, które mogą w znacznym stopniu usprawnić codziennie funkcjonowanie. Rozwój akcesoriów do stolarki otworowej jest równie dynamiczny, jak samych bram, okien czy drzwi. Domy zaczynają budować pokolenia, które wychowały się w świecie internetu i komputerów, dlatego dziś chętnie sięgają po rozwiązania w zakresie inteligentnego domu – również w przypadku stolarki. Przy zakupie tego typu wyrobów warto więc wziąć pod uwagę to, czy możemy je zintegrować w ramach systemu SMART HOME i dzięki temu, jeszcze łatwiej korzystać z nich na co dzień.

To tylko fragment artykułu. Całość w najnowszym wydaniu „Dobrego Tygodnika Sądeckiego” – dostępnego za darmo pod linkiem poniżej:

DTS 16-18 2021 Budowlanka

Share on twitter
Share on facebook