Wspominają śp. Mariana Cyconia: ze świecą szukać osobistości tego formatu

Samorządowcy, parlamentarzyści i przyjaciele wspominają zmarłego Mariana Cyconia. Wieloletni burmistrz Starego Sącza, prezydent Nowego Sącza, naczelnik Piwnicznej-Zdroju, radny powiatowy, a także poseł dwóch kadencji zmarł dzisiaj w wieku 80 lat.

,,Mrówczo pracowity, ambitny, wymagający od innych, ale przede wszystkim od siebie, dalekowzroczny i skuteczny – samorządowiec z krwi i kości” – opisują zmarłego przedstawiciele Starego Sącza.

Burmistrz grodu św. Kingi Jacek Lelek pisze o śp. Marianie Cyconiu: „wspaniały człowiek” i jak zaznacza, nie jest w stanie przecenić znaczenia jego pracy na rzecz rozwoju gminy.

,,Ale i osobiście czuję wielką wdzięczność za ogromny wpływ, jaki wywarł na moje zawodowe życie – stając się wzorcem samorządowca: zawsze bliski ludzkich spraw i problemów, a jednocześnie mierzący niezwykle wysoko i daleko. W realizacji planów konsekwentny i skuteczny. Samorząd był jego pasją. Zwłaszcza inwestycje, które zmieniały jego ukochaną małą ojczyznę w bardziej przyjazną dla mieszkańców. Z efektów jego działań jeszcze przez dziesięciolecia będą korzystać kolejne pokolenia starosądeczan. Niech dobry Bóg będzie Ci nagrodą Panie Pośle! Spoczywaj w Pokoju!” – napisał na swojej oficjalnej stronie burmistrz Jacek Lelek.

Także poseł Arkadiusz Mularczyk z Prawa i Sprawiedliwości wyznał, iż z przykrością przyjął wiadomość o śmierci byłego parlamentarzysty. Jak zaznaczył, Marian Cycoń zapisał się w pamięci wielu ludzi jako niestrudzony społecznik.

,,Zasłynął m.in. przeprowadzeniem kompleksowej renowacji zabytkowej części centrum Starego Sącza. Człowiek ciepły i niezwykle pracowity. Pozostanie na zawsze w naszych serdecznych wspomnieniach” – podzielił się poseł Mularczyk.

Jakub Bocheński – przedstawiciel Lewicy w okręgu nowosądeckim zwraca uwagę, iż były poseł był człowiekiem ogromnej klasy i kultury osobistej. W pamięci zapadła mu szczególnie jedna sytuacja, która wydarzyła się kilka lat temu.

,,W Hotelu Beskid w Nowym Sączu odbywało się spotkanie sympatyków Ruchu Palikota m.in. z posłanką Anną Grodzką, a w sąsiedniej sali – spotkanie różnych osobistości z sądeckiej sceny politycznej. Kilku posłów PiS omyłkowo weszło do naszej sali i niczym diabeł na widok wody święconej uciekali w popłochu. Sale pomylił również Pan Cycoń, ale widząc Posłankę Grodzką i nas przyszedł, przywitał się z każdym, zamienił kilka słów, a Panią Poseł ucałował nawet w rękę. Dzisiaj niestety ze świecą szukać osobistości tego formatu” – gorzko podsumował Bocheński.

Również poseł Platformy Obywatelskiej Marek Sowa wspomina zmarłego.

,,Bardzo dobrze nam się współpracowało, zarówno kiedy był burmistrzem, jak i posłem na Sejm. Mariana wszędzie było pełno. Miał tyle planów i wiarę, że wszystko można zrealizować. Pozostawił po sobie wiele znaków pamięci. Zapamiętam go jako wybitnego samorządowca i dobrego człowieka” – napisał poseł.

Jak przypomniał, w 2014 roku w Święto Samorządu Terytorialnego w Starym Sączu miał zaszczyt uhonorować Mariana Cyconia, wręczając mu w imieniu małopolskiego samorządu – Krzyż Małopolski.

Poseł Patryk Wicher opisuje zmarłego jako bardzo dobrego człowieka.

,,Wielka strata! Pamiętam, gdy jako młody student bywałem u śp. Mariana Cyconia. Pisałem wówczas pracę magisterską na temat gminy i osoby burmistrza. Dziękuję za pomoc i wiele cennych rad. Drogi Burmistrzu spoczywaj w pokoju” – pożegnał samorządowca poseł ,,Prawa i Sprawiedliwości”.

Józef Zygmunt, były szef sądeckiego pogotowia, a zarazem Członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu na swojej oficjalnej stronie podziękował zmarłemu za wszystko, co zrobił dla Ziemi Sądeckiej.

,,Miałem zaszczyt osobiście Go znać i współpracować z nim. Był wiceprezydentem miasta, burmistrzem, przewodniczącym Zgromadzenia SSUP (byłem Jego zastępcą), posłem, a ponadto – bardzo popularnym społecznikiem oraz sympatycznym i lubianym człowiekiem. Proszę dobrego Boga o radość wieczną dla Mariana, łączę się w bólu i modlitwie z tymi, którzy płaczą po Jego odejściu. Drogi Marianie do zobaczenia” – zakończył Józef Zygmunt.

Artykuł przybliżający postać zmarłego Mariana Cyconia —>TUTAJ.

Poniżej fotograficzne wspomnienia na zdjęciach Jerzego Cebuli. 

 

Fot. Jerzy Cebula

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.