Wrażenia uczestniczki projektu Study Tours to Poland w Nowym Sączu.     

Program STP to oddzielny mały świat, w którym zatapiasz się na najbliższe 10 dni… W tym czasie studenci uczelni wyższych z różnych państw tworzą prawdziwą rodzinę: razem mieszkają, jedzą, wspólnie spędzają czas, a zarazem pracują i uczą się.

wsb3

Udało mi się trafić ze wspaniałymi ludźmi do polskiego miasteczka Nowy Sącz. Choć ludność zamieszkująca tą miejscowość jest prawie trzykrotnie mniejsza, niż w Bobrujsku (Białoruś), samo miasto jest dobrze rozwinięte. Należy zaznaczyć, że właśnie w Nowym Sączu jest sporo społecznie ukierunkowanych organizacji, efektywnie pracuje struktura zarządzania miastem, niezwykle ciekawa jest historia oraz architektura.

Pośrodku tego wszystkiego MY – prości studenci z Białorusi, Rosji, Ukrainy oraz Mołdawii – poznawaliśmy różne  sfery życia: dni były podzielone na bloki tematyczne (kultura, biznes, turystyka, samorząd itd.). Utrzymywaliśmy kontakty towarzyskie z wolontariuszami, pojechaliśmy do najdroższego hotelu w Polsce, mieliśmy okazję być w zakładzie jednego z europejskich liderów i producentów ogrodzeń czy bram, odkrywaliśmy przed sobą najpiękniejsze krajobrazy Nowego Sącza, przekroczyliśmy granicę ze Słowacją, samodzielnie wykonaliśmy witraże, oglądnęliśmy najlepszy film polskiego reżysera – „Twarz”, na własne oczy mogliśmy spotkać się z pracą wykonywaną przez bezdomnych w mieście, porozmawialiśmy z polską rodziną i przekonaliśmy się jak i czym tak naprawdę żyją. Z pewnością, nie wystarczy jeden artykuł, który byłby wstanie  oddać wszystko to, co przeżywaliśmy i doznawaliśmy każdego dnia!

Samego czasu wolnego było jak na lekarstwo, ale to nie przeszkodziło nam spotykać się nocą w hotelowym pokoju, aby porozmawiać, zagrać w „Alles” czy „Ja nigdy nie…” Nasze posiadówki do późnych godzin, będą jeszcze długo grzać nasze serca.

Pomimo tego, że jeszcze jesteśmy w Polsce, to już tęsknię!!! Tęsknię za żartami Uliany o mięsie, tęsknie za naszym wspólnym z Nastią „nenennia” (do widzenia), tęsknię za tłumaczeniami Piotra I i Piotra II, tęsknię za przytuleniami z dwiema Oksanami z Ukrainy, tęsknie za dowcipami Zahara, tęsknię za rozmowami z Andriejem o Białorusi, tęsknię za językiem ukraińskim Inny, trzeciej Oksany oraz Jareny (czadowe imię <3) tęsknię za małomównością Maszy z Petersburga, tęsknię za opowiadaniami Saszy o jej przygodach, tęsknie za szybkim trajkotaniem Emilki. Nawet tęsknie za Janą i Aliną, które właśnie są obok mnie…!!!

Szalenie kocham Was wszystkich!

Zapraszajcie do siebie!

Tatsiana Busel z Białorusi

Wizyta 13 studentów z Białorusi, Mołdowy, Rosji i Ukrainy w ramach programu Study Tours to Poland miała miejsce w dniach 19 – 29 czerwca w Nowym Sączu. Organizatorem była Fundacja Promocji Nauki i Kreatywności, a koordynatorem prezes fundacji Piotr Grześków.

Projekt sfinansowano w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności STP – wizyty studyjne w Polsce 2017 – 2018, realizowanego przez  Fundację Liderzy Przemian oraz Fundację Borussia.

 

             www.studytours.pl

MAGIK MAŁA
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]