Wprowadzono I stopień zagrożenia smogiem. Mieszkańcy proszeni są o zachowanie środków ostrożności

Wprowadzono I stopień zagrożenia smogiem. Mieszkańcy proszeni są o zachowanie środków ostrożności

Mimo że kalendarzowa zima jeszcze się nie rozpoczęła, to od kilku dni krajobraz Sądecczyzny rozpieszcza nas pięknym, śnieżnym krajobrazem. Wraz z z nim powróciła jednak wieczorna mgła pyłów okalająca miasta i obok mrozu szczypiąca w nosy mieszkańców. W związku z tym 28 listopada Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał komunikat.

Ze względu na ,,przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 dla stężenia 24-godzinnego w dniu 28.11.2023 r.” czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, zdecydowano się  wprowadzić I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Użyte wcześniej sformułowanie ,,poziom informowania” odnosi się do poziomu ,,stężenia substancji w powietrzu, powyżej którego istnieje zagrożenie zdrowia ludzkiego wynikające z krótkotrwałego narażenia na działanie zanieczyszczeń wrażliwych grup ludności, w przypadku którego niezbędna jest natychmiastowa i właściwa informacja”.
Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu przestrzega, aby mieszkańcy szczególnie wrażliwi na ilość pyłu znajdującego się w powietrzu zachowali niezbędne środki ostrożności oraz śledzili informacje o aktualnych komunikatach.
Szczegółowe wytyczne, jak zabezpieczyć się przed negatywnym wpływem pyłów na organizm, znajdują się we wpisie starostwa znajdującym się na ich stronie na facebooku.
fot. pixabay