Worek medali sądeckich pływaków

Trzy dni trwała w Zabierzowie rywalizacja młodych pływaków w Mistrzostwach Województwa Małopolskiego. Znakomicie spisali się zawodnicy MKS STP Nowy Sącz, którzy wypływali 17 medali.

Ze względu na sytuację epidemiczną zawody zostały podzielone według wieku oraz płci, aby wszystko odbyć się mogło zgodnie z obowiązującym rygorem sanitarnym.
W pierwszym dniu rywalizowali najmłodsi sportowcy 9-10 lat na dystansie 25 m, wszystkimi stylami. Klasą dla siebie była sądeczanka Milena Leśnik, która była najlepsza we wszystkich konkurencjach, zdobywając cztery złote medale. Tym samym Milena uzyskała tytuł najwszechstronniejszej zawodniczki mistrzostw do lat 9. Na podium stanęła jej klubowa koleżanka Anna Brońska, która była trzecia stylem motylkowym wywalczyła oraz dwukrotnie 4 – w stylu klasycznym, a do 3 miejsca zabrakło jej zaledwie 0,01 s.

W zawodach udział wzięli również adepci pływania. Zaledwie ośmioletni Oliwier Świdrak i Marcel Świdrak oraz siedmiolatka Małgorzata Kurzeja, wszyscy pojechali „zbierać” doświadczenie w walce ze starszymi koleżankami i kolegami. Pierwszy z nich uplasował się na 6, a Marcel na 8 miejscu w klasyfikacji generalnej. Małgosia wśród dwa lata starszych pływaczek zajęła „w generalce” 13 pozycję, a w stylu motylkowym była piąta!
W kategorii dziesięciolatków zawodnicy rywalizowali w dwóch blokach – każdy mógł wystartować w maksymalnie czterech konkurencjach. Znakomicie spisała Katarzyna Kuźma, wygrywając we wszystkich swoich startach (50 m st. dowolnym, grzbietowym, klasycznym oraz 200 m st. dowolnym). Ona także została najwszechstronniejszą zawodniczką w swojej kategorii.
Wśród chłopców 11-13 lat, zawody zostały podzielone na trzy bloki. Każdy pływak mógł wziąć udział w pięciu konkurencjach. Wysoką formą wykazał się zawodnik STP Kacper Świdrak (11 lat), który zdobył dwa srebrne medale na 100 m st. grzbietowym oraz 200 m st. dowolnym. Był także czwarty na 100 i 400m st. dowolnym oraz piaty na 50 m st. motylkowym.
W ostatnim dniu mistrzostw do rywalizowały dziewczęta. Zawodniczka MKS STP Nowy Sącz Julia Mucha wywalczyła srebro na 50 m stylem motylkowym w kategorii 13 lat. Na tym samym dystansie, wypływała Karolina Kurzeja (11 lat). Równie ż dobrze spisała się stylem motylkowym i grzbietowym. W obu konkurencjach wypływała brązowe medale.
Niezwykle wytrzymałą zawodniczką okazała się Zuzanna Piętka (13 lat), która na 800 m st. dowolnym wypływała srebro, a na na 400 zajęła 3 miejsce.
Z Mistrzostw Województwa Małopolskiego w Pływaniu do lat 13, zawodniczki i zawodnicy MKS STP Nowy Sącz przywieźli łącznie 17 medali.
Warto dodać, że od września grupy starsze klubu MKS STP trenują na basenie PWSZ Nowy Sącz – jak widać skutecznie.