Wobec wszechobecnej obojętności dyskutowano o wrażliwości…

Wobec wszechobecnej obojętności dyskutowano o wrażliwości…

Czy dostęp do kultury to prawo, czy przywilej? Z jakimi barierami wzmagają się na co dzień osoby z niepełnosprawnościami? Czy tak jak inni  – mogą korzystać z oferty kulturalnej w swoich miastach? Wczoraj w Małopolskim Centrum Kultury Sokół  w Nowym Sączu odbyło się wyjątkowe spotkanie – Forum Kultury Wrażliwej pod hasłem: „Otwarci na różnice” które było okazją do poruszenia ważnych, ale często bagatelizowanych tematów dotyczących dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnościami słuchu, wzroku i ruchu.

O tym, co można zrobić, aby dać wszystkim taką samą możliwość dostępu do instytucji kultury jak kina, teatry czy muzea – dyskutowali wczoraj eksperci i praktycy z całego kraju, którzy na jeden dzień spotkali się w Nowym Sączu, aby wspólnie poszukać rozwiązań. Jak się okazało, czasem niewielkie modyfikacje progów, schodów czy barierek stanowią nieocenioną pomoc i dają niepełnosprawnym możliwość czynnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.

Spotkanie adresowane było przede wszystkim do pracowników domów i ośrodków kultury, bibliotek, muzeów, teatrów oraz wszystkich tych, którzy tworzą lokalną kulturę. To właśnie oni w swojej pracy mogą obserwować na czym polegają problemy osób z niepełnosprawnościami, które tak jak każdy  – mają prawo do pełnego korzystania z oferty kulturalnej miasta. To również ludzie z niepełosprawnościami mogą w tej materii zainicjować dobre zmiany. Często jednak zdarza się, że bariery architektoniczne czy finansowe stają się dla nich niemożliwe do pokonania.

Wydarzeniu towarzyszyły zajęcia warsztatowe, panele dyskusyjne, oraz konferencje podczas których uczestnicy mogli dowiedzieć się jakie są sposoby pomocy osobom niepełnosprawnym.

– Udział w kulturze to nie tylko przywilej, ale przede wszystkim prawo każdego z nas. Dlatego Województwo Małopolskie zainaugurowało projekt „Małopolska. Kultura wrażliwa”, dzięki któremu stopniowo likwidujemy bariery stojące przed osobami z niepełnosprawnościami. Dostosowujemy nasze instytucje kultury do ich potrzeb, a pracowników uwrażliwiamy i szkolimy na temat tego, jak ułatwić wizytę tych osób w muzeum czy teatrze – powiedział Leszek Zegzda

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.