Wkrótce w Barcicach zapłonie muzyczny ogień. Rozpoczyna się Pannonica

Już nie miesiące, tygodnie, czy dni, a godziny dzielą nas od rozpoczęcia jednego z najbardziej wyjątkowych wydarzeń w tej części Polski. Już jutro w krzakach nad Popradem zapłonie muzyczny ogień. Do Barcic w gminie Stary Sącz zjadą ludzie z różnych stron Polski i świata, bo po dwóch latach nadszedł czas na kolejną edycję Festiwalu Pannonica.

W ubiegłym roku festiwal nie odbył się ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Tym razem również długo stał pod znakiem zapytania, jednak udało się i już jutro rozpoczyna się trzydniowe szaleństwo. Liczba uczestników będzie mniejsza niż w poprzednich edycjach – w Barcicach pojawi się teraz około 1000-2000 osób, więc niejako będzie to powrót do korzeni festiwalu, do jego wielkości sprzed 5-6 lat.

Jak zwykle nie zabraknie różnego rodzaju warsztatów, kuchni z różnych stron świata, ale przede wszystkim niezwykłej muzyki.

Pierwszego dnia występy na głównej scenie zainauguruje Balkansambel, czyli słowacki brass band, łączący muzykę bałkańską z rodzimymi rytmami ludowymi, jazzem i muzyką klasyczną, który gościł na Pannonice w 2017 roku. Po nim wystąpi polski zespół grający energetyczną bałkańską i klezmerską muzykę folkową w nowoczesnej odsłonie, czyli Marcin Maroszek&Propabanda. Czwartkowe koncerty zakończy romska orkiestra dęta z Rumunii – Fanfare Shukar.

W piątek jako pierwszy wystąpi polsko-rosyjski zespół Samokhin Band, którego muzyka jest mieszanką jazzu, folku, ska, regge i rocka. Następnie pojawią się dwa zespoły znane już pannonikowiczom – energetyczny projekt muzyczny z Ukrainy, czyli Luiku, który okazał się hitem festiwalu w 2019 roku oraz Dikanda – polski zespół grający world music, który w Barcicach gościł ostatnio w 2016 roku.

– Oba te zespoły mają na naszym festiwalu status największych gwiazd. Ich powrót na Pannnonikę to dla wielu osób w dosłowny sposób spełnienie marzeń – przyznaje Wojciech Knapik, dyrektor Centrum Kultury Sokół im. Ady Sari w Starym Sączu, a jednocześnie pomysłodawca i organizator festiwalu.

Ostatniego dnia festiwalu wystąpią cztery zespoły: BalkanArtz – polski projekt muzyczny inspirowany muzyką rumuńską, bałkańską, węgierską i cygańską, Rodopi – pierwszy grecki zespół, który wystąpi na festiwalu w Barcicach, Mr. Žarko z Niemiec, przełamujący granice muzyki bałkańskiej oraz Zoord – grupa z Węgier, prezentująca energiczną muzykę taneczną inspirowaną tradycyjnymi melodiami Csangó, z grą na drumli, która pojawiła się na Pannonice już w 2017 roku.

Rozmowę z Wojciechem Knapikiem – dyrektorem Centrum Kultury Sokół im. Ady Sari w Starym Sączu, a jednocześnie pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu Pannonica znajdziesz TUTAJ.

fot. archiwum: Kinga Nikiel-Bielak

Czytaj też:

Światowa kariera rękawic furmańskich Czarnych Górali

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.