W ustronnym zakątku Nowego Sącza będzie zdrowa mgła

W ustronnym zakątku Nowego Sącza będzie zdrowa mgła

tężnia solankowa Nowy Sącz

Zakończyły się prace związane z budową tężni solankowej w Nowym Sączu. Jest to pierwszy taki obiekt w mieście, który ma pełnić funkcję zdrowotno-rekreacyjną i być kolejną atrakcją turystyczną w regionie. Kto i dlaczego powinien korzystać z inhalacji solankowych? Na to pytanie odpowiedzi udzieliła nam Katarzyna Rys, szefowa Uzdrowiska Kopalnia Soli „Wieliczka”. 

Tężnia to drewniana konstrukcja wyłożona wiązkami tarniny, po których spływa solanka. Tężnie miewają różne kształty i rozmiary – od kameralnych parkowych budowli po duże obiekty znane z Ciechocinka, Inowrocławia czy Wieliczki. Sam szkielet tężni wznosi się z wytrzymałego drewna, często modrzewiowego. Zaletą modrzewia jest jego liczona w stuleciach wodoodporność. Obiekt nazywany jest również inhalatornią solankową albo inhalatorium. Spływająca ze szczytu budowli solanka rozpryskuje się na gałęziach tarniny, częściowo przy tym parując, a jej kropelki tworzą aerozol. Wokół tężni powstaje w ten sposób mikroklimat zbliżony do nadmorskiego.

Dzięki temu zjawisku, tężnia posiada działanie prozdrowotne. Wytwarzana „mgła wodna” jest dobroczynna dla osób cierpiących na choroby górnych dróg oddechowych.

Aerozol, wnikając przez błony śluzowe, przynosi ulgę w dolegliwościach układu oddechowego. Łagodzi stany zapalne i stymuluje drogi oddechowe do samooczyszczania. Łagodzi objawy astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), przynosi ulgę alergikom, jest remedium na zanieczyszczone smogiem powietrze. Inhalację solankową można potraktować również jako zabieg profilaktyczny oraz relaksacyjny – wyjaśnia Katarzyna Rys.

Zalety tężni znane są od dawna. „Powietrze tężniowe […], bogate ozonem i nasycone drobnymi krysztalikami soli działa wyśmienicie przy cierpieniach górnych dróg oddechowych, jak naturalne inhalatorium. […] Zalecany jest przeto spacer […] podczas suchej słonecznej pogody, szczególnie w godzinach południowych” – informował w specjalnym poradniku na początku lat 20-tych XX wieku, dr J. Fiszman – lekarz zdrojowy.

Sądeczanie będą mogli korzystać z leczniczych własności tężni już od wiosny przyszłego roku. Inwestycja kosztowała 346 860 zł, z czego 242 860 zł stanowiło dofinansowanie z funduszy Województwa Małopolskiego.

Poniżej prezentujemy zdjęcia zarówno tężni nowosądeckiej zlokalizowanej w Parku Strzeleckim, jak i z inhalatorium na terenie Uzdrowiska Kopalni Soli w Wieliczce.

fot. UM Nowy Sącz, Uzdrowisko Kopalni Soli w Wieliczce

Czytaj też:

Reguła pięciu uderzeń. Niech zadziała w Nowym Roku!

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama