Wólki: wysoka wieża na tyłach Ufo? Setka ludzi protestuje

Spółka Emitel chce postawić w Nowym Sączu wieżę telekomunikacyjną.  Pierwszego marca Urząd Miasta wystosował zawiadomienie w tej sprawie do 17 właścicieli działek sąsiadujących z tą, na której ma stanąć wysoka, 42-metrowa stalowa konstrukcja.  Planowana lokalizacja to ul. Radziecka 19, czyli sąsiedztwo Klubu Bilardowego UFO, w centrum osiedla domów jednorodzinnych.

wsb3

Mieszkańcy osiedla Wólki przeoczyli informację „o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla inwestycji pn. budowa wieży telekomunikacyjnej wraz ze stacją bazową (…) przy ulicy Radzieckiej w Nowym Sączu”. Obwieszczenie w tej sprawie opublikowano dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia na stronie internetowej magistratu .

Informacja o planach budowy na osiedlu stacji bazowej rozeszła się dopiero teraz, gdy do najbliższych sąsiadów planowanej budowy dotarło urzędowe powiadomienie pocztą. W kilka dni zaniepokojeni ludzie zebrali ponad 100 podpisów pod protestem przeciwko lokalizacji wieży.

Proszą w nim miejskich urzędników o wstrzymanie wydania decyzji pozwolenia na budowę masztu oraz o zorganizowanie spotkania w tej sprawie z mieszkańcami osiedla. Domagają się też udokumentowania zgodności inwestycji z przepisami ochrony środowiska.

„Zagadnienie budowy masztu stacji bazowej o wysokości 42,5 metra w  rejonie osiedla mieszkaniowego dotyczy nie tylko powiadomionych stron, lecz całego osiedla, mieszkańców ulic Radzieckiej, Pułaskiego, Stromej, Barbackiego i innych przyległych. Przepisy w przedmiotowej sprawie są bardzo niejasne, co może sprzyjać dowolności w postępowaniu oraz korupcji w tym zakresie. Mamy w Nowym Sączu smog pyłowy. Nie chcemy mieć elektro-smogu”  – piszą protestujący do Urzędu Miasta.

Zwracają przy tym uwagę, że żadne osiedle w mieście „nie jest oszpecone masztem stalowym ze stale pulsującym oświetleniem ostrzegawczym” oraz,  że sąsiedztwo wieży znacznie obniży ceny okolicznych działek przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową.

 

fot. google

 

 

GLINIK
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zamiast wzruszającego wstępu

Jesteś tak dobry, jak twój ostatni mecz

10 lat temu (słownie dziesięć) 30 września ukazał się pierwszy numer „Dobrego Tygodnika Sądeckiego” (zwanego dalej DTS). Z tej okazji dokładnie 10 lat później oddajemy do rąk Czytelników nową odsłonę naszego portalu dts24.pl.

A wracając do jubileuszu, po długiej i burzliwej naradzie nie doszliśmy jednak do porozumienia – cieszyć się czy martwić z tego powodu? Cieszyć, bo to zawsze miło dojść do jakiegoś punktu. Martwić, bo choć wytrwali w marszu, to jednak jesteśmy starsi o dekadę.

Świętowanie jubileuszy pachnie naftaliną starej szafy, a już na pewno muzealną ekspozycją. A do muzeum jeszcze nam niespieszno. To już na cmentarz było zdecydowanie bliżej, wszak jakiś czas temu w konkurencyjnych mediach ukazały się dwa nasze nekrologi. I jak tu nie wierzyć w mądrości ludowe? Mówią, że umarłeś? Wróży ci to długie życie. O tych nekrologach DTS to byśmy już nawet nie pamiętali, ale Jerzy Wideł przypomniał na 27 stronie. Wiadomo, Wideł mieszka najbliżej cmentarza i pasjami czytuje nekrologi.

Zatem jubileusz bierzemy z marszu, bez ckliwych przemówień, ronienia łzy, ani też bez zbędnego zadęcia. Ot, pogrzebaliśmy trochę w starych zdjęciach, pofatygowaliśmy się sprawdzić co słychać u kilku bohaterów tekstów z tamtego 30 września i w zasadzie tyle. No dobrze, poprosiliśmy jeszcze prasoznawców i speców od mediów o krótki wykład, jak to jest z tą prasą lokalną (str. 14-15). Wychodzi na to, że ciągle nieźle. Przedwczesne również okazały się pogłoski o rychłej śmierci papieru jako nośnika różnych treści. DTS oczywiście nie upiera się, że wersja papierowa gazety jest nieśmiertelna i oddamy nie za nią życia. Wszak coraz więcej naszych czytelników wybiera niepapierową wersję gazety. Papier to jednak papier – prestiż i elegancja. A w internecie każdy stragan z jarzynami ma dzisiaj swoją stronę (z całym szacunkiem dla warzyw, powinno się je zjadać trzy razy dziennie).

Trendy są zresztą lekko odwrotne, a przecież wiadomo, że dziś wszelkie trendy wyznacza Facebook. No więc Facebook jakiś czas temu uznał, że dla swoich najlepszych klientów stworzy ekskluzywny, bezpłatny magazyn „Grow”. No, bo papier to prestiż (chyba już wspominaliśmy), a nie byle post na osi czasu. DTS identycznie – dla naszych najlepszych na świecie Czytelników tworzymy ekskluzywny, bezpłatny magazyn. Bo chcemy, żebyście poczuli się docenieni. Czy to nie jest piękne – wcale nie musicie być najlepszymi biznesowymi partnerami Marka Zuckerberga, by ktoś wyłącznie z myślą o Was tworzył ciekawe treści.

No i to by chyba było na tyle, jeśli chodzi o 10-lecie ukazania się pierwszego numeru DTS. Tyle się przez te lata wydarzyło ciekawych rzeczy (najważniejsze przypominamy na str. 16), ale przecież nie będziemy się tu wzruszać minionymi dokonaniami. Wyznajemy raczej starą piłkarską zasadę „Jesteś tak dobry, jak twój ostatni mecz”. I cóż z tego, że wygrałeś już 100 meczów. Najważniejsze jest to, czy masz plan, jak wygrać dziesięć i dwadzieścia następnych. Nasze głowy pełne są pomysłów na najbliższe tygodnie i miesiące, potrzebujemy tylko sprzyjających warunków, aby je zrealizować. No i co mamy teraz napisać, że czasy są ciężkie, a przyszłość niepewna. Tyle to wiemy, przecież wszyscy mają pod górkę. A kto akurat ma z górki, też musi uważać, żeby się za mocno nie rozpędzić, bo potem wielkość guza jaki można sobie nabić jest wprost proporcjonalna do osiągniętego rozpędu.

Cieszymy się, że możemy robić dla Was coś ciekawego i pożytecznego. Od 10 lat napędzamy się naszym wrodzonym optymizmem, na równi zresztą jak reklamami, które na naszych łamach zamieszczacie. No i tu trafiamy na błędne koło filozoficznie – nie byłoby tak wielu Reklamodawców, gdyby DTS nie miał tak wielu Czytelników. Nie byłoby tak licznych Czytelników, gdyby Reklamodawcy nie utrzymywali gazety na zadowalającym wszystkich poziomie. Prawda, jaka piękna puenta?

Oczywiście chcielibyśmy Was wszystkich uścisnąć z okazji urodzin, ale pamiętamy, że trzeba zachować dystans społeczny. Nie znaczy to wcale, że podchodzimy do tego wszystkiego z dystansem. Wręcz przeciwnie. Wzruszamy się!

Redakcja DTS

Przeczytaj jubileuszowe wydanie „Dobrego Tygodnika Sądeckiego”: