W Sądeckim Bartniku będziesz mógł zostać pszczołą

W Sądeckim Bartniku będziesz mógł zostać pszczołą

W Gospodarstwie Pasiecznym ,,Sądecki Bartnik” powstanie chata wystawiennicza, edukacyjny ogród dydaktyczny, a także 5 pawilonów apiterapeutycznych do inhalacji powietrzem z ula. To wszystko dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (RPO WM 2014-2020).

Chata wystawiennicza posłuży do organizacji zajęć dydaktycznych kierowanych dla dzieci i młodzieży. W ogrodzie dydaktycznym będzie można zostać ,,pszczołą i pszczelarzem”. Co da niepowtarzalną okazję do obserwacji świata pszczół z dwóch perspektyw. Na specjalnych urządzeniach zobaczymy naturalne zachowania owadów oraz będziemy podglądać życie pszczelej rodziny.

Do pawilonów apiterapeutycznych będzie dołączonych kilka uli z ośmioma rodzinami pszczelimi, a wszystko to odpowiednio oddzielone, aby owady nie przedostały się do pawilonów. Z sesji inhalacyjnych będzie można korzystać od kwietnia do października, czyli podczas tzw. wylotowej aktywności pszczół.

O ważnej roli pszczół dla nas i całego świata przyrody nie trzeba przekonywać. Zaledwie 10-20 %, wszelkiego rodzaju roślin, do rozmnażania nie potrzebuje owadów. Reszta bez nich nie istniałaby, a my żylibyśmy na pustyni. Głównym zapylaczem w Polsce jest pszczoła miodna, która odpowiada za zapylanie prawie połowy wszystkich roślin. Zatem warto ją poznać bliżej.

Fot. pixabay

Share on twitter
Share on facebook