W Sądeckim Bartniku będziesz mógł zostać pszczołą

W Gospodarstwie Pasiecznym ,,Sądecki Bartnik” powstanie chata wystawiennicza, edukacyjny ogród dydaktyczny, a także 5 pawilonów apiterapeutycznych do inhalacji powietrzem z ula. To wszystko dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (RPO WM 2014-2020).

Chata wystawiennicza posłuży do organizacji zajęć dydaktycznych kierowanych dla dzieci i młodzieży. W ogrodzie dydaktycznym będzie można zostać ,,pszczołą i pszczelarzem”. Co da niepowtarzalną okazję do obserwacji świata pszczół z dwóch perspektyw. Na specjalnych urządzeniach zobaczymy naturalne zachowania owadów oraz będziemy podglądać życie pszczelej rodziny.

Do pawilonów apiterapeutycznych będzie dołączonych kilka uli z ośmioma rodzinami pszczelimi, a wszystko to odpowiednio oddzielone, aby owady nie przedostały się do pawilonów. Z sesji inhalacyjnych będzie można korzystać od kwietnia do października, czyli podczas tzw. wylotowej aktywności pszczół.

O ważnej roli pszczół dla nas i całego świata przyrody nie trzeba przekonywać. Zaledwie 10-20 %, wszelkiego rodzaju roślin, do rozmnażania nie potrzebuje owadów. Reszta bez nich nie istniałaby, a my żylibyśmy na pustyni. Głównym zapylaczem w Polsce jest pszczoła miodna, która odpowiada za zapylanie prawie połowy wszystkich roślin. Zatem warto ją poznać bliżej.

Fot. pixabay

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.