W Piwnicznej otworzyli wystawę nie tylko do oglądania. Każdy może sobie na niej pograć

W Domu Kultury w Piwnicznej-Zdroju (MGOK) odbyło się uroczyste otwarcie stałej ekspozycji instrumentów ludowych Karpat. Gościem specjalnym wystawy był Michał Smetanka, słowacki muzykolog, muzyk i multiinstrumentalista, który wspólnie z lokalnymi artystami i młodzieżą zagrał niezwykły koncert na prezentowanych instrumentach.

wsb3

Niegdyś dźwięk instrumentów pasterskich połączony ze śpiewem, towarzyszył karpackim góralom od momentu narodzin po śmierć, we wszystkich obrzędach rodzinnych i dorocznych. Wszechobecna muzyka nie była dodatkiem czy tłem do życia, ale jego esencją. Dlatego to właśnie górale karpaccy mogą się pochwalić największą ilością instrumentów ludowych.

Dziś instrumenty pasterskie nie są już tak powszechne, a młode pokolenia znają je bardziej z wydarzeń folklorystycznych niż codzienności. Aby ocalić to szczególne dziedzictwo na Szklaku Kultury Wołoskiej powstała wystawa poświęcona instrumentom ludowym Karpat. Pomysłodawcą i twórcą wystawy jest Monika Florek z Łomnicy-Zdroju, która od lat aktywnie wspiera i promuje kulturę górali nadpopradzkich.

Tworząc wystawę chciałam, aby ekspozycja miała interaktywny charakter, gdyż instrumenty nie są do oglądania ale do grania. Dlatego ich sposób prezentacji jest taki, że każdy możne spróbować na nich zagrać. Dla mniej odważnych przygotowana jest prezentacja multimedialna gdzie można zobaczyć i posłuchać jak grają na nich inni – powiedziała Monika Florek.

Na wystawie zamieszczone jest kilkadziesiąt instrumentów lub ich fotografii podzielonych na 4 grupy: aerofony, chordofony, idiofony i membranofony.

Wystawa jest ekspozycją stałą i można ją odwiedzać w godzinach pracy Domu Kultury w Piwnicznej-Zdroju. Można tam przeprowadzić lekcję pokazową dla dzieci i młodzieży.

Więcej informacji pod numerem inf. turystycznej w Piwnicznej Zdroju 18 446 83 25.

Wystawa została sfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „Interreg Polska Słowacja”. 

Fot. Arch. MGOK

MAGIK MAŁA
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]