W Nowym Sączu zamarzł czas…

W Nowym Sączu zamarzł czas…

Samolot, który miał zawieźć pasażerów na szczyt klimatyczny w Dubaju, przymarzł do płyty lotniska w Monachium. Na Podkarpaciu zamarza sieć trakcyjna, przez co pociągi mają srogie opóźnienia. A w Nowym Sączu zamarzł czas.

Nasi Czytelnicy zauważyli, że wskazówki zegara na ratuszowej wieży zatrzymały się tuż po godzinie  9.30 i tak pozostały.  Koledzy – radiowcy z „Eski” ustalili, że czasomierz zatrzymał się w niedzielę.

Jedną z tarcz zawiał mokry śnieg, później przyszedł mróz, który „przyspawał” wskazówkę  i w ten sposób cały zegar zapadł w zimowy sen.  Aby uwolnić wskazówki z lodowej pułapki, trzeba poczekać aż nieco odpuści mróz. Wtedy zegarmistrz, Pan Jan Dobrzański wyjdzie na ratuszową wieżę i swoimi sposobami sprawi, że czas znów ruszy z miejsca 😉

zdjęcie: Adrian Maraś

 

W poniedziałek do końca dnia słabo i przelotnie może popadać śnieg na północy i wschodzie kraju. Termometry wskażą najniższe temperatury w rejonach podgórskich Karpat. Tam, jak powiedział synoptyk IMGW Kamil Walczak, w najcieplejszym momencie dnia będzie zaledwie minus 10-6 stopni Celsjusza.
Na południu i południowym zachodzie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane po południu stopniowo wzrastać będzie do dużego. Na pozostałym obszarze kraju pochmurnie jest od rana.
Temperatura wyniesie od minus 5 stopni Celsjusza w Małopolsce, ok. minus 2 stopni w centrum, do 0-1 stopnia Celsjusza na krańcach zachodnich i nad morzem.
Noc z poniedziałku na wtorek zapowiada się z zachmurzeniem umiarkowanym i dużym.
„Na północy i wschodzie kraju miejscami mogą wystąpić przelotne opady śniegu. Są one także możliwe w górach. Gdzieniegdzie, głównie na wschodzie kraju, będą się tworzyć marznące mgły ograniczające widzialność do 200-300 m” – zaznaczył synoptyk IMGW.
To będzie kolejna noc z temperaturami ujemnymi w całym kraju. „Temperatura minimalna wyniesie od minus 16 stopni Celsjusza w rejonach podgórskich Karpat i minus 12 stopni na południu i wschodzie kraju, ok. minus 7 stopni w centrum, do minus 4 stopni Celsjusza na zachodzie i minus 3 stopni Celsjusza nad morzem” – powiedział Walczak.
Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w rejonach podgórskich lokalnie dość silny i w porywach osiągający do 55 km/h. Powieje z kierunków południowych. „Silniej będzie wiać w Karpatach. Porywy wiatru do 70 km/h i tam możliwe zawieje i zamiecie śnieżne” – ostrzegł synoptyk IMGW.
(PAP)