W co ubierali się starożytni Egipcjanie? Nowy Sącz odkrywa tajemnice znad Nilu

W co ubierali się starożytni Egipcjanie? Nowy Sącz odkrywa tajemnice znad Nilu

Fragmenty wnętrza starożytnego grobowca wraz z wyposażeniem, egipskie ubiory, biżuteria, rysunki i rzeźby inspirowane sztuką starożytnego państwa nad Nilem to tylko kilka przykładów eksponatów z wystawy wieńczącej drugą edycję Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Wędrówki przez epoki”. Efekty pracy kilkudziesięciu uczestników z całej Małopolski zaprezentował nowosądecki Pałac Młodzieży, organizator konkursu.

– Na pomysł zorganizowania tego typu imprezy wpadłam kilka lat temu – mówi Violetta Rola. – Moim celem było przybliżenie dzieciakom i tym całkiem małym i tym starszym różnych epok historycznych, ale nie powierzchownie, encyklopedycznie czy książkowo tylko ciepło, bezpośrednio, uwrażliwiając na detale, klimat danej epoki, ich wzajemne powiązania.

Jak podkreśla Violetta Rola organizatorzy konkursu chcieli, aby uczestnicy nie tyle biernie odtwarzali istniejące dzieła sztuki z różnych epok, ale podchodzili twórczo do swojego zadania, smakując sztukę na swój własny sposób.

-Dzieci sięgały po różne materiały i w różny sposób zmagały się z tematem „Sztuki znad Nilu”, chociażby poprzez rysunek, grafikę, rzeźbę ceramiczną, aż po odtwarzanie starożytnych ubiorów czy biżuterii. Nie brakło także inspiracji egipską religią i hieroglifami.

Sam konkurs poprzedzony był warsztatami prowadzonymi przez Renatę Kubieszę i przybliżającymi uczestnikom konkursu rzeczywistość starożytnego Egiptu.

Na konkurs napłynęło ponad 120 prac, z których większość znalazła się na wystawie. Zainteresowanie konkursem okazało się na tyle duże, że postanowiono nagrodzić pozaregulaminowo nawet siedmiolatki.

Jak zapowiadają organizatorzy, w przyszłym roku planowana jest edycja poświęcona starożytnej Grecji i Rzymowi.

fot. Tatiana Biela

 

 

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama