Uwaga! Rusza POMOCowa INFOlinia Sursum Corda

Uwaga! Rusza POMOCowa INFOlinia Sursum Corda

Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, nie jest łatwa. Radzenie sobie z problemami dla wielu osób jest teraz ogromnym wyzwaniem. Trudności piętrzą się zwłaszcza przed osobami starszymi, samotnymi, czy schorowanymi, ale nie tylko. Odczuwasz niepokój i chciałbyś z kimś porozmawiać? Potrzebujesz informacji, gdzie możesz uzyskać dodatkową pomoc? To dla Ciebie powstała POMOCowa INFOlinia Sursum Corda.

Infolinia czynna będzie od poniedziałku do soboty w godzinach od 9:00 do 13:00 pod numerem telefonu: 508 772 398

Swoimi trudnościami, czy pytaniami możesz podzielić się także drogą mailową pod adresem: [email protected]

Warto śledzić również fanpage stowarzyszenia na Facebooku: Sursum Corda i dołączyć do grupy: PomocMaMoc

– Jest to zwykły odruch w sytuacji potrzeby. Nic nadzwyczajnego. Jest potrzeba, jest działanie. Mamy zasoby organizacyjne, to je angażujemy i adaptujemy – mówi prezes stowarzyszenia Sursum Corda, Marcin Kałużny.

Jak wyjaśnia, na infolinii po drugiej stronie słuchawki czekać będzie załoga stowarzyszenia, zaprzyjaźnieni psycholodzy i pedagodzy.

– Osobę pierwszego kontaktu wspiera zdalnie min. 2 konsultantów (też załoga Sursum) gotowych wyszukiwać konieczne kontakty i informacje lub oddzwaniać w razie potrzeby. Ma być sprawnie i kompetentnie. Kontakt na infolinii będzie krótki i rzeczowy, żeby być w dostępie dla potrzebujących. Psycholodzy i pedagodzy będą prowadzić rozmowy z innych linii telefonicznych, żeby nie blokować interwencyjnej – tłumaczy Marcin Kałużny.

Zwraca też uwagę, że pomoc dotyczy wyłącznie sytuacji wynikających z epidemii i skierowana jest w pierwszej kolejności do osób starszych, samotnych i w skrajnych sytuacjach.

Prosi także o pomoc wszelkie organizacje, służby, instytucje, parafie i grupy nieformalne. – Sami wszystkiego nie udźwigniemy – mówi. – Dzięki współpracy liczymy na stworzenie rozwiązania systemowego na ten trudny czas. Wierzymy w ludzką solidarność i wiemy, że jest siłą, która jest w stanie przezwyciężyć każdą sytuację.

Przedstawiciele Sursum Corda spodziewają się, że zgłaszanych potrzeb może być bardzo dużo, dlatego też postanowili prosić o pomoc za pośrednictwem facebookowej grupy PomocMaMoc. Publikowane tam będą konkretne, zweryfikowane prośby.

– Na bieżąco będziemy analizować i ewentualnie modyfikować system. Sytuacja jest niezwykle dynamiczna. Pomoc bezpośrednia, np. w zakupach lub doręczeniu leków, będzie możliwa wyłącznie przez osoby pełnoletnie i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa dla wszystkich stron – wyjaśnia Marcin Kałużny.

Infolinia rusza jutro (17 marca) od godziny 9:00. Dziś trwały przygotowania logistyczne i techniczne do przedsięwzięcia.

– Bardzo nam zależy, żeby ludzie pobierali, drukowali i wieszali plakaty w miejscach, gdzie mogą przechodzić zwłaszcza seniorzy: wejścia do klatek schodowych, sklepy itp. – mówi prezes Sursum Corda.

Plakat do pobrania (w formacie pdf) i wydrukowania tutaj:

PLAKAT_kolor_PomocMaMoc_koronawirus-1.pdf (157 pobrań )

Przypomnijmy, że na Sądecczyźnie powstało też kilka grup pomocy sąsiedzkiej, o czym informowaliśmy TUTAJ.

Reklama