Uroginekologia. To nie tylko ćwiczenia mięśni Kegla

Uroginekologia. To nie tylko ćwiczenia mięśni Kegla

Paulina Kwiatkowska

Rozmowa z Pauliną Kwiatkowską – fizjoterapeutką uroginekologiczną

– Fizjoterapia uroginekologiczna to jeszcze mało znana dziedzina fizjoterapii. Czym się zajmuje?

– Tak, ale na szczęście coraz więcej się o tym mówi i słyszy. Przestaje to być tematem tabu, kobiety są bardziej świadome, chcą o siebie zadbać i czuć się dobrze w swoim ciele.

Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem schorzeń związanych z nieprawidłowościami w obrębie miednicy. Specjalizacją uroginekologiczną są problemy natury intymnej, pomoc w złagodzeniu dolegliwości  ze strony układu moczowo–płciowego, opieka okołoporodowa oraz wspieranie rozwoju ruchowego na każdym etapie życia kobiety.

– Przy jakiego rodzaju problemach należy skierować swoje kroki do fizjoterapeuty w tej dziedzinie?

– Do najczęstszych dolegliwości, z jakimi zgłaszają się pacjentki, możemy zaliczyć: dysfunkcje narządów miednicy mniejszej, pęcherza moczowego, odbytnicy (obniżenie narządów), nietrzymanie moczu, stolca, parcia naglące, bolesne współżycie, bolesne miesiączki, ból kości ogonowej, ból kości łonowej, endometrioza, problemy z zajściem w ciążę, różnego rodzaju bóle w ciąży, stany po operacjach uroginekologicznych, cięciach cesarskich, przygotowanie do porodu oraz ocena mięśni dna miednicy i brzucha po ciąży.

– Na czym polega pomoc fizjoterapeuty? Wszystko to kwestia odpowiednio dobranych ćwiczeń, bez konieczności np. interwencji chirurgicznej? 

– U niektórych pacjentek interwencja chirurgiczna jest potrzebna, ponieważ leczenie zachowawcze jest mało efektywne w ich przypadku. Uważam, że każda pacjentka kierowana na operację powinna przed zabiegiem udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, aby dowiedzieć się, jak funkcjonować w pierwszych dobach po zabiegu, a po operacji kontynuować fizjoterapię, aby efekt zabiegu utrzymał się jak najdłużej. Operacja może mieć krótkotrwały skutek, jeśli nie zmienimy przyczyny, która spowodowała te dolegliwości. Ponadto po operacji pacjentka potrzebuje normalizacji napięcia w rejonie miednicy, tułowia, mobilizacji blizn, edukacji na temat zdrowych nawyków, oraz odpowiednio dobranej aktywności fizycznej

– Podobno warto skorzystać z porad fizjoterapeuty w czasie ciąży. Dlaczego? (…)

Całą rozmowę przeczytasz w DTS – za darmo pod linkiem:

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama