Umowa na budowę obwodnicy Chełmca podpisana. Koszt prawie 50 mln

obwodnica Chełmca, Chełmiec, Nowy Sącz, podpisanie umowy, Swietelsky Rail Polska oraz Swietelsky AG z siedzibą w Linz, Austria

W ciągu nieco ponad roku ma zostać wybudowana obwodnica Chełmca. Dzisiaj Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie podpisała umowę z konsorcjum firm Swietelsky Rail Polska oraz Swietelsky AG z siedzibą w Linz w Austrii. Koszt inwestycji wyliczono na ponad 49 mln 718 tys. zł.

Pierwszy przetarg na budowę obwodnicy Chełmca został rozstrzygnięty we wrześniu br. Wówczas spośród sześciu ofert komisja przetargowa wybrała tę złożoną przez Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX z Będzina, mimo, iż dwie inne firmy złożyły tańszą ofertę. Konsorcjum wyceniło koszt zadania na ponad 57 mln 530 tysięcy złotych. Wówczas odwołanie złożyła firma Swietelsky Rail Polska oraz Swietelsky AG z siedzibą w Austrii, która zaproponowała najniższą kwotę. Krajowa Izba Odwoławcza nakazała unieważnienie dokonanego wyboru i przetarg ponownie rozstrzygnięto. Tym razem wygrało konsorcjum Swietelsky Rail Polska oraz Swietelsky AG z siedzibą w Austrii.

– Obwodnica Chełmca jest długo wyczekiwaną i niezwykle istotną dla mieszkańców Sądecczyzny inwestycją. Połączy istniejące już obwodnice Nowego Sącza, poprawiając płynność ruchu w mieście. Liczę, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i już za kilkanaście miesięcy odczujemy poprawę w jakości podróżowania, zmniejszą się korki, a ruch będzie przebiegał płynnie. Obwodnica przejmie ruch tranzytowy z dotychczasowego przebiegu drogi krajowej nr 28. To wszystko bez wątpienia poprawi bezpieczeństwo uczestników ruchu – mówił podczas podpisania umowy marszałek Witold Kozłowski.

Od dnia podpisania umowy wykonawca ma 12 miesięcy na zakończenie budowy. W czas ten nie wlicza się okres zimowy, czyli od 1 grudnia do 31 marca. Obwodnica w północnej części Chełmca ominie jego centrum i umożliwi połączenie sieci dróg krajowych nr 28 i 75 w północno-zachodniej części Nowego Sącza.

,,Przyczyni się to do poprawy istniejących warunków komunikacyjnych występujących na terenie gminy Chełmiec oraz na odcinku dojazdu do trzeciego co do wielkości miasta województwa małopolskiego. Inwestycja znajduje się na liście zadań ujętych w Programie Budowy Dróg Krajowych 2014-2023″ – wyjaśnia Iwona Mikrut, rzeczniczka GDDKiA w Krakowie.

W ramach zadania wykonawca musi wybudować 1,5 km odcinka drogi jednojezdniowej, dwupasowej, klasy technicznej GP oraz dwa mosty i dwa wiadukty. Ponadto zostaną przebudowane i rozbudowane drogi poprzeczne.

,,Trzeba przebudować wlot ronda na połączeniu obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 28 z istniejącym przebiegiem drogi krajowej nr 28 (ul. Limanowskiej) i drogi powiatowej nr 1583K, a także rondo na połączeniu obwodnicy Chełmca z drogą powiatową nr 1551K , w ciągu ul. Marcinkowickiej.  Zaprojektowana jest również: rozbudowa dróg gminnych, ulic: Batalionów Chłopskich, Leśna i Węgrzynek, budowa chodników i urządzeń ochrony środowiska (ekrany akustyczne, osadniki i separatory)” – tłumaczy Iwona Mikrut.

Decyzja środowiskowa dla budowy obwodnicy została wydana już w październiku 2018 roku. Od września 2019 roku opracowywano dokumentację projektową, a ponad rok później został złożony wniosek do Wojewody Małopolskiego o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji (ZRID).

,,Decyzja ta została wydana 28 lipca 2021 r. Roboty budowlane rozpoczną się po zakończeniu sezonu zimowego” – dodaje Iwona Mikrut z GDDKiA w Krakowie.

Źródło/Fot. : GDDKiA w Krakowie 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.