Trzynastego piękniejszy jest świat! Szczególnie nad Jeziorem Rożnowskim…

Trzynastego piękniejszy jest świat! Szczególnie nad Jeziorem Rożnowskim…

Jesteśmy w cudownym miejscu, z ogromnym potencjałem. Mamy naprawdę co pokazać na Pogórzu Rożnowskim. Są tutaj wspaniałe lasy, miejsca do spacerowania, do jazdy na rowerze, są niesamowite kościółki z klimatem, ruiny zamków, unikalna w skali kraju Osada Młyńska, winnice w których powstają fenomenalne wina – wylicza Monika Bochenek zapraszając na inaugurację Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD), która odbędzie się 13 września nad Jeziorem Rożnowskim, w miejscowości Sienna.

To największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny i święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego” – kuszą organizatorzy.

W tym roku organizatorami i gospodarzami inauguracji są Fundacja Horyzont 360, Województwo Małopolskie, Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”, Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS, Gmina Gródek nad Dunajcem, Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem oraz Hotel Heron sp. z o.o. S.K. Koordynatorem ogólnopolskim Europejskich Dni Dziedzictwa jak co roku jest Narodowy Instytut Dziedzictwa zaś partnerem medialnym – „Dobry Tygodnik Sądecki”.

W ramach  Europejskich Dni Dziedzictwa odbędą się prelekcje, występy zespołów regionalnych, warsztaty rękodzieła ludowego oraz degustacje lokalnych potraw. Będzie też bieg wokół jeziora (,,Bieg o niepodległość”), zaś w Osadzie Młyńskiej w miejscowości Roztoka – Brzeziny odbędą się warsztaty pieczenia tradycyjnego chleba.  Zaplanowano także Małopolskie Targi Książki „Dziedzictwo zapisane lokalnie”oraz  koncert Izabeli Szafrańskiej, którego będzie można wysłuchać pływając łódką po jeziorze.

 

 

 

 

Share on twitter
Share on facebook