Trzynastego piękniejszy jest świat! Szczególnie nad Jeziorem Rożnowskim…

Trzynastego piękniejszy jest świat! Szczególnie nad Jeziorem Rożnowskim…

Jesteśmy w cudownym miejscu, z ogromnym potencjałem. Mamy naprawdę co pokazać na Pogórzu Rożnowskim. Są tutaj wspaniałe lasy, miejsca do spacerowania, do jazdy na rowerze, są niesamowite kościółki z klimatem, ruiny zamków, unikalna w skali kraju Osada Młyńska, winnice w których powstają fenomenalne wina – wylicza Monika Bochenek zapraszając na inaugurację Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD), która odbędzie się 13 września nad Jeziorem Rożnowskim, w miejscowości Sienna.

To największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny i święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego” – kuszą organizatorzy.

W tym roku organizatorami i gospodarzami inauguracji są Fundacja Horyzont 360, Województwo Małopolskie, Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”, Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS, Gmina Gródek nad Dunajcem, Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem oraz Hotel Heron sp. z o.o. S.K. Koordynatorem ogólnopolskim Europejskich Dni Dziedzictwa jak co roku jest Narodowy Instytut Dziedzictwa zaś partnerem medialnym – „Dobry Tygodnik Sądecki”.

W ramach  Europejskich Dni Dziedzictwa odbędą się prelekcje, występy zespołów regionalnych, warsztaty rękodzieła ludowego oraz degustacje lokalnych potraw. Będzie też bieg wokół jeziora (,,Bieg o niepodległość”), zaś w Osadzie Młyńskiej w miejscowości Roztoka – Brzeziny odbędą się warsztaty pieczenia tradycyjnego chleba.  Zaplanowano także Małopolskie Targi Książki „Dziedzictwo zapisane lokalnie”oraz  koncert Izabeli Szafrańskiej, którego będzie można wysłuchać pływając łódką po jeziorze.