Trwa odmrażanie gospodarki. Premier i minister zdrowia przedstawili plan na najbliższe tygodnie

W maju czeka nas systematyczne ,,odmrażanie” gospodarki w całej Polsce. Plan na najbliższe tygodnie przedstawili podczas dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Chcemy, żeby gospodarka wracała na normalne tory w sposób naturalny – mówił premier.

1 maja w całym kraju wejdą jednolite zasady, dotyczące między innymi sportu. Na zewnątrz zwiększony zostanie limit do 50 osób biorących udział w danej aktywności fizycznej. Otwarte zostaną wszystkie obiekty sportowe, jak na przykład baseny, ale tylko dla grup dzieci i młodzieży z przewidywanym obłożeniem do 50%.

4 maja do nauki stacjonarnej wracają uczniowie klas 1-3. Od tego dnia znów zaczną działać galerie handlowe, sklepy budowlane, meblowe w limicie 1 osoba na 15 m2, a także galerie sztuki i muzea.

8 maja otwarte zostaną hotele, jednak wciąż zamknięte w nich będą strefy restauracyjne oraz wellness&spa.

Od 15 maja będzie można zjeść w restauracjach, ale tylko w zewnętrznych ogródkach. Tego dnia do nauczania w trybie hybrydowym wrócą uczniowie klas 4-8 oraz szkół średnich. Ponadto najprawdopodobniej nie będzie obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz, jednak z koniecznością zachowania dystansu. Będzie można organizować także imprezy okolicznościowe na zewnątrz, jak wesela czy komunie, z limitem do 25 osób. Od tej pory w wydarzeniach sportowych na zewnątrz kibice będą mogli zapełnić 25% miejsc.

29 maja wszyscy uczniowie wrócą do nauczania stacjonarnego, a usługi gastronomiczne będzie można realizować również wewnątrz. Podobnie będzie z imprezami okolicznościowymi, dla których ustalono limit do 50 osób. Otwarte zostaną także obiekty sportowe, siłownie i kluby fitness. Ruszą również kina i teatry z limitem uczestników do 50%.

– Idziemy w kierunku jak najszybszego szczepienia – zapewniał premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, od tempa szczepień i od odpowiedzialności wszystkich ludzi zależy powrót do normalności. Zaznaczał, że grupy które już zostały zaszczepione, czyli np. przedstawiciele służb medycznych nie przechodzą zakażenia, albo przechodzą je bardzo łagodnie.

fot. screen transmisji konferencji

grafiki: Kancelaria Premiera – Twitter

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.