Topili Marzannę na Słowacji

Topili Marzannę na Słowacji

W zeszłą niedzielę delegacja Koła Grodzkiego PTTK Oddział „Beskid” w Nowym Sączu na zaproszenie zaprzyjaźnionego Klubu Słowackich Turystów „Tatran” z Preszowa gościła na Słowacji. Okazją ku temu było tradycyjne „Przywitanie wiosny”.

Współpraca turystów polskich i słowackich rozwija się już od kilku lat.

Stosownie do głównego hasła imprezy – „przywitanie wiosny” – sądeczanie wyruszyli do Preszowa wyposażeni w marzannę, od lat kojarzącą się w Polsce z pożegnaniem najzimniejszej pory roku.

Zebranych w centrum Preszowa turystów powitali primator miasta i organizatorzy imprezy. Następnie komisja konkursowa dokonała wyboru najpiękniejszych marzann, które w korowodzie zostały zaniesione nad Torysę, gdzie po podpaleniu wrzucone zostały do rzeki. Symbolicznym kluczem otwarto również wodę dla kajakarzy, którzy wyruszyli na pierwszy tej wiosny spływ kajakowy.

Turyści z Koła Grodzkiego wspólnie z gospodarzami wyruszyli na wycieczkę pieszą, wspięli się na górującą nad miastem, Kalwarii, z której rozciągają się widoki na miasto i okoliczne góry. Następnie przemierzyli wznoszące się nad Preszowem wzgórza. Było także integracyjne ognisko.

Następne spotkanie z „Tatranem” nastąpi już wkrótce, 15 kwietnia na Przehybie podczas otwarcia sezonu PTTK Oddziałów w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu, którego organizatorem jest w tym roku nowosądecki Oddział „Beskid”.

Sądeckie PTTK zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w imprezie.

Tekst: Włodzimierz Godek
Zdjęcia: PTTK Nowy Sącz. 

 

Reklama