Tężnia solankowa w Nowym Sączu. Miasto otrzyma dofinansowanie na ten cel

tężnia solankowa

12 gmin województwa małopolskiego otrzyma dofinansowanie na budowę ogólnodostępnych i nieodpłatnych tężni solankowych. Informację tę przekazał marszałek Witold Kozłowski.

Łącznie na zadanie pn. ,,Małopolskie tężnie solankowe” zarząd województwa przeznaczył 2 500 000 złotych. Uchwała w tej sprawie została podjęta 15 czerwca. Wsparcie finansowe otrzymają m.in.: Iwkowa, Libiąż, Nowy Sącz, Skrzyszów, Sułoszowa, Gmina Szczucin, Szerzyny, gm. Tarnów, m. Tarnów, Wadowice i Zakliczyn.

,,Tężnie będą spełniać rolę prozdrowotnych stref aktywności dla mieszkańców, dostosowanych do potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnościami” – poinformował Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Nabór wniosków do projektu rozpoczął się 4 maja i trwał 20 dni. Jak zaznaczał wówczas wicemarszałek małopolski Łukasz Smółka, głównym celem projektu jest poprawa zdrowia mieszkańców Małopolski. Tężnie solankowe mają być również ,,magnesem na turystów”.

,,Korzystanie z dobrodziejstw tężni wzmacnia też układ nerwowy i cały organizm. Małopolskie Tężnie Solankowe stworzą szansę na przyjemne, atrakcyjne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. To niezwykle ważne, zwłaszcza teraz, gdy wszyscy tak dotkliwie odczuwamy skutki społecznej izolacji i pandemii koronawirusa” – zaznaczał wicemarszałek Smółka.

Jednym z głównych powodów stworzenia tego typu projektu był również fakt, iż idea tworzenia tężni solankowych wielokrotnie pojawiała się w projektach zgłaszanych w ramach Budżetów Obywatelskich.

,,A zatem są to działania wyczekiwane i bliskie sercu mieszkańców województwa małopolskiego” – podkreślał marszałek Kozłowski.

Dofinansowanie uzyskane przez gminę w naborze może być przeznaczone na: instalacje, przyłącza, roboty budowlane oraz koszty niezbędne do wykonania przedmiotu dotacji, w tym koszty zakupu materiałów, urządzeń, ich dostawy i montażu, elementy małej architektury dotyczące wyłącznie obiektu tężni, czy prace związane z uporządkowaniem i zagospodarowaniem terenu wyłącznie wokół tężni.

Jak informuje zarząd województwa, maksymalna wysokość dotacji dla jednego wniosku może wynieść do 250 000 zł i nie więcej niż 70% całkowitej wartości inwestycji, a łączna kwota ze środków Województwa Małopolskiego przeznaczona na ten cel to 5 mln zł, po 2,5 mln zł w 2021 i w 2022 roku.

Fot. ilustr. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.