Tego samego dnia zmarło czterech księży z naszego regionu: Antoni Piś, Stanisław Trytek, Andrzej Klimek, Wincenty Krzyżak

Tego samego dnia zmarło czterech księży z naszego regionu: Antoni Piś, Stanisław Trytek, Andrzej Klimek, Wincenty Krzyżak

Dzisiejszej dobry zmarło czterech kapłanów związanych z naszym regionem: ks. Antoni Piś –  proboszcz parafii pw. św. Antoniego Opata w Męcinie, ks. prałat Stanisław Trytek – wieloletni proboszcz i rezydent parafii Kamionka Wielka, ks. Andrzej Klimek – wieloletni proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Muszynie – Złockiem, a także ks. Wincenty Krzyżak – rezydent parafii Żmiąca, kapłan diecezji Fulda. 

W wieku 63 lat zmarł ksiądz Antoni Piś, proboszcz parafii pw. św. Antoniego Opata w Męcinie. U duchownego potwierdzono COVID-19.

Kapłan dwa razy od początku pandemii przebywał na kwarantannie, jednak wówczas testy dały wynik negatywny. Nie był zakażony koronawirusem. Początkiem października duchownego poddano kolejnemu testowi. Tym razem stwierdzono COVID-19. Proboszcz najpierw trafił do szpitala w Limanowej, a później do krakowskiej placówki. Od około dwóch tygodni był podłączony pod respirator.

,,Ksiądz Proboszcz cały czas jest podpięty do respiratora. Stan Jego zdrowia jest ciężki i od kilku dni nie zmienia się. Będziemy informować w przypadku zmian. Prosimy o nieustawanie w modlitwie i zachęcamy wraz z Siostrami do podjęcia Nowenny Pompejańskiej” – apelowali 13 października ks. Witold i ks. Michał z parafii Męcina.

Niestety dzisiaj rano po godzinie 7 ks. Antoni Piś odszedł. Zmarł w 38 roku kapłaństwa, od 2007 roku był proboszczem parafii w Męcinie.

Zmarł ks. prałat Stanisław Trytek

Również dzisiaj rano, w wieku 90 lat zmarł ksiądz prałat Stanisław Trytek, wieloletni proboszcz i rezydent w parafii Kamionka Wielka. Niemal całe życie kapłańskie był z nią związany. Święcenia przyjął z rąk bp. Karola Pękali w 1955 roku. Jako wikariusz pracował w parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

W dniu 8 maja 1964 roku został mianowany wikariuszem ekonomem parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kamionce Wielkiej. Z dniem 19 stycznia 1971 roku objął urząd proboszcza tejże parafii. Ponadto sprawował obowiązki wicedziekana dekanatu Nowy Sącz – Południe i dekanalnego ojca duchownego w dekanacie Nowy Sącz – Wschód. Urząd proboszcza parafii Kamionka Wielka pełnił do 19 sierpnia 2000 roku, następnie pozostał w tejże parafii w charakterze rezydenta.

W najbliższą niedzielę, 18 października o godzinie 15.00 ciało zmarłego zostanie wprowadzone do kościoła parafialnego w Kamionce Wielkiej. W niedzielę o godzinie 18.00 oraz w poniedziałek o godz. 8.00 zostanie odmówiona w intencji jego duszy Koronka do Bożego Miłosierdzia. Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona w poniedziałek o godzinie 11.00, pół godziny przed nią będzie różaniec. Ciało śp. ks. prałata Stanisława Trytka zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Zmarł ksiądz Andrzej Klimek 

Dzisiejszej nocy zmarł także ksiądz Andrzej Klimek wieloletni proboszcz par. pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Muszynie-Złockiem. Odszedł w 71. roku życia i 46. roku kapłaństwa.

Ksiądz Andrzej Klimek urodził się 19 września 1950 roku. Pochodzi z parafii w Zabrzeży. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w dniu 2 czerwca 1974 roku, w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Zagórzany (od 24 czerwca 1974 roku), Kolbuszowa (od 6 sierpnia 1977 roku), Tarnów – Klikowa i Lubzina (od 7 czerwca 1983 roku). W dniu 2 lipca 1984 roku został mianowany proboszczem nowoutworzonej parafii pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca NMP w Skrzyszowie.

Od 18 sierpnia 1993 roku był proboszczem parafii pod wezwaniem Narodzenia NMP w Złockiem. Ponadto sprawował obowiązki dekanalnego wizytatora nauki religii w dekanacie Krynica. 8 sierpnia 2020 roku przeszedł na emeryturę, ale został w parafii w roli rezydenta.

Msza święta pogrzebowa będzie celebrowana w kościele parafialnym w Złockiem w środę (21 października) o godz. 11.00, a następnie ciało zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Zmarł Ks. Wincenty Krzyżak

Dotarła do nas kolejna smutna informacja, o śmierci czwartego kapłana związanego z naszym regionem. Dzisiaj zmarł śp. ks. Wincenty Krzyżak – rezydent w parafii Żmiąca, kapłan diecezji Fulda.

Ks. Wincenty Krzyżak urodził się 9 kwietnia 1941 roku w Żmiącej. Egzamin dojrzałości zdał w Nowym Sączu. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza, w dniu 27 czerwca 1965 roku w Tarnowie. Jako wikariusz pracował w parafiach: Tymowa, Mielec – Rzochów i Rajbrot. Następnie był duszpasterzem w diecezji szczecińsko-kamieńskiej, a później w Austrii i w Niemczech.

Msza święta pogrzebowa będzie celebrowana w kościele parafialnym w Żmiącej w poniedziałek (19 października) o godz. 14.30, a następnie ciało zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

* U dwóch kapłanów stwierdzono zakażenie koronawirusem. Co do kolejnych dwóch, nie mamy na obecną chwilę takiej informacji.

Zmarło dwóch księży z powiatu limanowskiego: ks. Wojciech Chochół i ks. Aleksander Zapalski

 

Fot. Parafia Kamionka Wielka/
Facebook śp. ks. Antoniego Pisia/
Muszyna w Necie/pixabay.com
Źródło: Kuria Diecezji w Tarnowie

 

 

Share on twitter
Share on facebook