Szkolą się nocami, byś Ty mógł spokojnie spać. Za kilka dni manewry ,,Jamna 2024″

Szkolą się nocami, byś Ty mógł spokojnie spać. Za kilka dni manewry ,,Jamna 2024″

Już w najbliższy weekend na pogórzu rożnowsko-ciężkowickim odbędzie się siódma edycja Zimowych Manewrów Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych organizowana przez Grupę Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz. Co tam się będzie działo! Nocne poszukiwania, ekstremalne sytuacje i w tym wszystkim ONI – ratownicy, którzy szkolą się dla naszego bezpieczeństwa.

VII Zimowe Manewry Grup Poszukiwawczych „Jamna 2024” odbędą się w dniach od 23 do 25 lutego. Otwarcie manewrów 23 lutego o godzinie 15:00 z bazą w Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego Dom św. Jacka Jamna. Manewry te są jedynymi w naszym kraju ćwiczeniami, umożliwiającymi grupom poszukiwawczym sprawdzenie swoich umiejętności oraz podnoszenie kwalifikacji w ekstremalnie trudnych warunkach zimowych. Wydarzenie to z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem grup poszukiwawczych z całego kraju. Podczas manewrów specjaliści z dziedziny medycyny, nawigacji, poszukiwania osób zaginionych oraz pracy z psem poszukiwawczym przeprowadzają cykl wykładów.

Wydarzenie skierowane jest głównie do jednostek OSP, które specjalizują się w poszukiwaniu osób zaginionych z całej Polski. Przez trzy dni uczestnicy będą mogli poszerzyć i utrwalić swoją wiedzę z zakresu poszukiwań osób zaginionych, pierwszej pomocy i użycia dostępnych środków technicznych będących na wyposażeniu jednostek. Znajdzie się tam również blok ćwiczeń dla przewodników psów i ich pupili.

,,W każdy dzień na uczestników będą czekały inne zadania praktyczne i zagadnienia teoretyczne. Na koniec manewrów będą mogli sprawdzić swoje umiejętności podczas pozorowanej akcji poszukiwawczej, gdzie czeka na nich wiele niespodzianek. Cała akcja przygotowana jest tak, aby sprawdzić i użyć tego co mieli okazję poznać podczas dwóch dni zajęć.  Celem całego wydarzenia jest poprawienie współpracy między jednostkami, wymienianie się doświadczeniami, poszerzanie  swojej wiedzy. To przekłada się na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i poprawieniu skuteczności jednostek” – wyjaśnia prezes GRS OSP Nowy Sącz Bartosz Wesołowski.

Głównym partnerem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Patronat medialny nad wydarzeniem objął nasz portal DTS24.

Czytaj także: Jedni pożegnali się ze służbą w PSP, inni przywitali nowe stanowiska

Źródło/fot. ilustracyjne GRS OSP Nowy Sącz

Reklama